Robbanás előtti csend az agráriumban

Megrekedtek a tavalyi szinten az agrártermelői árak az idei első fél évben. Ez az állapot azonban átmeneti, mert a szélsőséges időjárás okozta mezőgazdaságitermés-kiesés árfelhajtó hatása jórészt csak ezután jelentkezik.

Júniusban sem volt trendforduló, így már a negyedik hónapja tartott az agrártermelői árak csendes lemorzsolódása. A növényi termékek árszínvonala 0,2, míg az élő állatoké és állati termékeké 1,5 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, összességében az ármérséklődés 0,6 százalékos volt. A növényeknél a legnagyobb, 11,9 százalékos csökkenést a gabonaféléknél mérte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A viszontagságos időjárás miatt itt a második fél évtől meredek áremelkedést valószínűsítenek az elemzők, amire a búza világpiacán az utóbbi hetekben tapasztalt mizéria is rátesz egy lapáttal.

Mint arról beszámoltunk: az oroszországi aszály miatt Moszkvában kiviteli tilalmat rendeltek el, amely vasárnap lépett érvénybe, és decemberig tart. Az ellátási gondok miatt felerősödő aggodalmak aztán a gabonatőzsdéken is az egekbe repítették az árakat. Két hónap alatt 80 százalékkal drágult a termény, amelynek vékájáért (36 liter) csaknem nyolcvan dollárt is megadtak a Chicagói Árutőzsdén (CME). Ezen a szinten kiszálltak a nagy tételben spekuláló fedezeti alapok, így mára hét dollárra szelídült az egységár. Idehaza a növényeknél egyértelmű drágulási hullám előtt állunk: nem elég, hogy az árvíz és a belvíz tönkretette a gabonatermés jó részét, tetézendő a gondokat a jégeső elverte a hazai gyümölcstermés javát. Ennek hatása már meg is jelent az árakban, hiszen a gyümölcsökért a tavalyinál 26,5 százalékkal kellett többet fizetni júniusban. Ennél jobban – 32 százalékkal – csak a burgonya drágult. A zöldségek árcéduláján 21 százalékkal voltak magasabbak az árak. E kategóriából származik a csúcstartó, a vöröshagyma, amely 69,6 százalékkal drágult egy év alatt.

Az élő állatoknál és az állati termékeknél is vegyes a kép. A legelégedettebbek elvileg a tejtermelők lehetnének, miután 15 százalékkal tudták egy év alatt feljebb srófolni az áraikat, de az ezer sebből vérző ágazatban mégis rengetegen az önköltségi ár alatt kénytelenek továbbadni a nyers tejet. Az állati termékeknél 12,2 százalékos éves drágulást mértek. A vágóállatoknál tapasztalt árcsökkenés sem folytatódik, hiszen a takarmányok drágulása miatt az állattartók is hamarosan jelzik áremelési szándékukat. Júniusban a vágásérett baromfiért 7,7, a sertésért 7,4 százalékkal kellett kevesebbet fizetniük a vágóhidaknak. Ami az első fél évet illeti, a legmarkánsabb, 14,8 százalékos emelést a zöldségtermesztők tudták érvényesíteni áraikban, a másik véglet a sertéstenyésztőké, akik 11,4 százalékkal olcsóbban adták le vágásra az állatot, mint egy évvel korábban.

A termelői árak első fél évben tapasztalt „befagyását” a ráfordítások 0,2 százalékos mérséklődése tette lehetővé. Ebben a főszerepet a műtrágyák 30,9 százalékos áresése játszotta. A kiadási oldalon legjobban – 15,7 százalékkal –az energiaárak nőttek, közülük is a 21,4 százalékkal megdrágult üzemanyagok vitték a prímet. A növényvédő szerek 2,0, az állatgyógyászati készítmények 6,7 százalékkal kerültek többe az egy évvel korábbinál.

Felével csökken az orosz termés

Az aszály eddig 30 milliárd rubeles (217 milliárd forintos) kárt okozott az orosz gazdaságnak, ez az összeg látványosan remélhetően már nem emelkedik, mivel a szárazság lassan véget ér – értékelte a helyzetet Viktor Zubkov első miniszterelnök-helyettes. A tavalyinál kisebb vetésterület, valamint a 22 százalékkal gyengébb hozamok következtében a korábbi 75 millió tonnásra becsült gabonatermés 59,5 millióra is lemehet. Emlékeztetőül: tavaly 97 milliós tonnás volt a termés, amelyből 24 millió jutott exportra, ezzel az mennyiséggel Oroszország volt 2009-ben a harmadik legnagyobb exportőr a világpiacon.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.