Hiába nyereséges, főnököt vált a General Motors
A korábban IT-karriert befutott és az XO Communicationsnél valamit Nextel Communicationsnél dolgozó Daniel Akerson (61) tavaly júliusban állt munkába az autógyártó konszernnél, melynek szeptember elsejétől vezérigazgatója lesz. Az eddigi főnök, a tavaly decemberben kinevezett Ed Whitacre az év végéig még elnökként működik a General Motorsnál, aztán ezt a posztot is átadja Akersonnak.
A GM adózott eredménye az első negyedévben 865 millió dollár, a másodikban 1,3 milliárd dollár volt. A válság előtt, utoljára 2007 második negyedévében termelt nyereséget a konszern, mely 2009-ben 12,9 milliárd dolláros veszteséggel zárt. Akkor az Egyesült Államok kormánya ötvenmilliárd dolláros támogatással mentette meg az összeomlástól: a gyorssegély ellenében az állam 61 százalékos részesedést szerzett az autógyárban. A jó eredményeknek, és a likviditási helyzet javulásának köszönhetően a társaság egyre közelebb került a tőzsdei bevezetéshez, ami azért fontos, mert a GM tőzsdei részvények kibocsátásával szeretné növelni részesedését, és visszafizetni az állami támogatást.
A General Motors két európai leányvállalata, a német Opel és a brit Vauxhall még nem áll jól: a második negyedévben az Opel vesztesége 160 millió dollár (123,8 millió euró) volt, igaz, ez javuló tendenciát mutat az első három hónap 477 millió dollárjával, és a tavalyi utolsó negyedév 799 millió dollárjával szemben.
A világmásodik legnagyobb autógyártója, a Chevrolet, Cadillac, Opel, Vauxhall, Holden Jiefang márkákat tömörítő General Motors 140 országban 204 ezer embert alkalmaz. A General Motors korábbi főnöke, Rick Wagonner az indiai Tata, Jaguar és Land Rover vezérigazgatója lett.