Aligha marad ilyen kedvező a frank árfolyama
Kegyelmi állapot, hogy a svájci frank árfolyama az elmúlt napokban csaknem 200 forintig gyengült – tartják a Népszabadságnak nyilatkozó elemzők. Tegnap ugyanis egy időre már 200 forint alá is benézett az árfolyam, ám délután – az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed kamatdöntésére, illetve az ahhoz kapcsolódó közleményre várva – viszszament 200 forint fölé a jegyzés. Nem oly régen még 217 forint körül járt a frank, vagyis a magyar fizetőeszköz azóta sokat visszanyert erejéből.
Elemzők szerint azonban ez nem marad így sokáig. Németh Dávid, az ING Bank stratégája szerint nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a frank gyengülése akkor következett be, amikor az euróval szemben is vesztett értékéből. – A svájci frank kereskedésében tapasztaltakra lehetett számítani – tették hozzá az előzőekhez Kovács Mátyás és Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzői. Az alpesi ország devizájának árfolyama ugyanis nem kevés spekulációs „nyomásra” túlerősödött a nyár folyamán, és csak idő kérdése volt a korrekció.
A nyári pangással is indokolható a kedvező árfolyam –a piaci szereplők, befektetők ilyenkor inkább koktélt szürcsölnek. Az sem zökken ki nyugalmából, aki dolgozik: a nemzetközi hangulat optimista, a kockázatvállalási hajlandóság javult.
Az elemzők egybehangzó véleménye szerint azonban a devizahiteleseknek kár lenne abban reménykedni, hogy a forint tovább erősödik a frankkal szemben, és megragad a régen látott 190-es szinten. A svájci gazdaság ugyanis kis megrázkódtatással lendül túl a válságon, és még arra is van esély, hogy az ország jegybankja az utolsó negyedévben szigorít a monetáris politikán. A kamatemeléssel pedig vonzóvá teszi a frankot, hiszen nagyobb hozamot ígér.
Németh Dávid arra hívta fel a figyelmet, hogy ősszel nőhet a bizonytalanság: ekkor válnak nyilvánossá a kormány szándékai a jövő évi költségvetéssel, valamint a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) történő tárgyalásokkal kapcsolatban. Németh Dávid szerint egy frankért az év végén 206 forintot kell majd adni.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed a várakozásoknak megfelelően nem nyúlt az alapkamathoz, de a piacok nem is erre voltak kíváncsiak, hanem arra, hogy ezt a döntést milyen kommentár kíséri az intézmény részéről. Ha a befektetők ebből azt tartják fontosnak, hogy a gazdasági kilátások nem elég kedvezőek, ezért újabb élénkítő eszközökre van szükség, akkor az előttünk álló napokban gyengülhetnek a piacok. Ám ha a kommentár pozitív üzenetére koncentrálnak inkább, akkor új források is érkezhetnek, s ebben az esetben a piacok emelkedése valószínű.
Komoly kihívás előtt az Orbán-kormány
A jelenlegi és az előző kormányzat gazdaságpolitikája tükrében vizsgálta meg a Nomura befektetési bank a bruttó hazai termék (GDP) növekedését és a költségvetési deficit alakulását, s az ebből fakadó adósságpályát. Véleményük szerint már viszonylag rövid időn belül láthatóvá válnak a Bajnai- és az Orbán-kormány közötti különbségek. Az előbbi által követett gazdaságpolitika mentén 2010 és 2012 között magasabb növekedéssel lehetne kalkulálni – írta a portfolio.hu. Igaz, a hiánycél érdekében megszorító intézkedésekre lett volna szükség. Az Orbán-kabinet esetében a bővülés dinamikája laposabb. Ezek alapján a bank elemzői úgy látják, a Bajnai-kormány által követett modell alapján az államadósság idén tetőzött volna, míg ez az utódja esetében csak 2013-ban következik be, a GDP 83 százalékos szintjén. Kitérnek arra is, hogy Magyarország adósságprofilja és finanszírozása továbbra is komoly aggodalomra ad okot.
Éppen ennek veszélyeire hívja fel a figyelmet Pájer Tamás, az ING Befektetési Alapkezelő befektetési igazgatója is. Az index. hu által közölt írása szerint amennyiben a magyar állam kizárólag piaci alapon képzeli el a finanszírozást, akkor roppant komoly kihívások elé néz. Jövőre 2900-3000 milliárd forint értékben kellene államkötvényeket kibocsátani, ez pedig minden idők legnagyobb éves szintű piaci jelenlétet feltételez. Kétséges, hogy a piac egy hihető felzárkózási „sztori” hiányában vevő lesz-e erre.