Kívülállót hoz a Fidesz a Versenyhivatal élére
Az erről kiadott szűkszavú közleményből a jelöltről semmi nem derül ki, ahogy arról sem esik szó, a kormányfő miért várt csütörtökig az új elnök megnevezésével. A hatályos versenytörvény szerint ugyanis a miniszterelnöknek már hétfőn lépnie kellett volna: a jelenlegi elnök, Nagy Zoltán mandátuma november elsején lejár és az előírások szerint a megbízatás vége előtt legkésőbb három hónappal, vagyis jelen esetben augusztus 2-áig kellett volna jelöltet állítani.
(Lapunk korábban a jelölt személyét firtató kérdésére a Kormányzati Kommunikációért Felelős Államtitkárság még úgy fogalmazott: a versenytörvény fenti passzusai "már nem hatályosak". Ezután a Népszabadság egy válaszlevélben felhívta az államtitkárság figyelmét, hogy az ügyben folyamatban lévő Alkotmánybírósági (AB) eljárás miatt hatályosak a versenytörvény a miniszterelnököt időkorláthoz kötő pontjai, Orbán Viktor miniszterelnök pedig így hétfő óta ilyenformán mulasztásos jogsértést követ el. Bár a kormányzati kommunikátorok a nemzeti együttműködés jegyében erre már nem válaszoltak, csütörtök délután a miniszterelnök nagyhirtelen megnevezte az új GVH-elnököt.)
Mindenesetre érthető lenne, ha a kormányzat nem akart volna az őszi helyhatósági választások előtt előrukkolni az új elnökkel. A GVH az utóbbi években milliárdos nagyságrendű bírságokat rótt ki egymással összejátszó, nemritkán komoly politikai hátszéllel rendelkező cégekre úgy, hogy közben egyetlen, politikai vagy egyéb részrehajlásra utaló vád sem érte a szervezetet. Bár a legfelsőbb európai versenyhatósági szervnek, a brüsszeli Európai Bizottságnak nincs vétójoga arra nézve, hogy kit neveznek ki a tagállami versenyhivatalok élére, az ország megítélése szempontjából ennek komoly jelentősége van.
Lapunk információi szerint Juhász Miklós egy óbudai ügyvédi irodából érkezik a GVH élére. A hivatal életében, illetve a versenyjog területén eddig teljesen ismeretlen volt. Nem így a cégvilágban: Juhász Miklós a cégbírósági adatok szerint több olyan vállalkozásban is feltűnik a neve, melyek egy része Schmidt Máriához köthető, aki Orbán Viktor főtanácsadója volt 1998 és 2002 között. De felügyelőbizottsági tag volt a vezetői között Nobilis Kristóftól, Spéder Zoltánon és Lantos Csabán át Ungár Andrást - Schmidt Mária elhunyt férjét - felsorakoztatott Budapesti Ingatlan Nyrt.-nek (BIF) - ahol mellesleg Juhász mellett korábban felügyelőbizottsági tag volt Simor András jelenlegi jegybankelnök is.
Mint arról beszámoltunk: a Fidesz már korábban jelezte, hogy teljes vezetőcserére készül a GHV-nál. Jelenleg az Alkotmánybíróság előtt van egy törvénymódosítás, amely lehetővé tenné, hogy a GVH-elnök mandátumának lejártával helyetteseit is leváltsák. A hivatalhoz közel álló körökben csak lex Gadó néven emlegetett szabály céljáról azt vélelmezik, hogy Orbán Viktor az elnöki mandátum lejártával egy füst alatt lecserélhesse a Bajnai-kormány idején kinevezett elnök-helyetteseket, Gadó Gábort, a versenytanács elnökét, aki a korábban a Fidesz által félretett polgári törvénykönyv kodifikációját irányította, illetve Wallacher Lajost.