Fékre lépett az amerikai gazdaság

Ha az előzetesen vártnál lassabb ütemben is, de nőtt a második negyedévben az amerikai gazdaság, méghozzá 2,4 százalékkal a megelőző három hónaphoz képest. A prognózisok egyébként meglehetősen széles, 1-től 4 százalékig terjedő sávban szóródtak. A Bloomberg elemző körének 2,6, a Reutersénak 2,5 százalékos volt az átlaga. A kora délutáni bejelentésre a reggel óta a rossz hírekre hangoló vezető tőzsdék mérsékelt, egy százalék körüli eséssel reagáltak, mondhatni megkönnyebbültek, hogy „csak” ennyire zsugorodott az első negyedévben még 3,7 százalékos GDP-bővülési tempó. Igaz, a különbség még így is számottevő.

A nyugati tőzsdéken egyébként a sztresszoldás olyannyira sikeres volt, hogy veszteségüket a nap végére behozták. Ebben közrejátszott, hogy egy másik fontos mutató, a Michigan egyetem által vezetett amerikai fogyasztóihangulat-index a vártnál kevésbé esett vissza, és júliusban csak 67,8 pontra csökkent a júniusi 76,0 pontról.

Az amerikai sebességváltásban több tényező játszott szerepet. Először is a válság idején meghirdetett gazdasági élénkítő programok kifutása kedvezőtlenül hatott a lakossági fogyasztásra. A roncsautóprogram már a múlté, és április végével kifutott az első lakás vásárlásához nyújtott adókedvezmény hatálya is. Eközben a munkanélküliség még mindig 9,5 százalékon áll, és a munkáltatók is kordában tudják tartani a dolgozói bérköveteléseket. Magyarul kevesebb embernek kevesebb pénze van arra, hogy „shoppingoljon”, és vásárlásaival a hazai ipart nagyobb megrendelésekhez juttassa. Következésképp a személyes fogyasztás az első negyedévben mért 1,9 százalékos növekedési üteme most 1,6 százalékosra mérséklődött.

A beruházások viszont megélénkültek, főként a külföldi megrendeléseknek köszönhetően. A 2,4 százalékos GDP-hez a beruházások 2,09 százalékponttal járultak hozzá, a külkereskedelem viszont 2,78 százalékponttal apasztotta azt, elsősorban a megemelkedő import miatt.

Bernanke új ösztönzőkről beszél

Az Equilor elemzői úgy értékelik, hogy a világ legnagyobb gazdasága esetében még hosszú ideig nem beszélhetünk fenntartható, a lakossági fogyasztás által vezérelt növekedési pályáról. Maga Ben Bernanke, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnöke is úgy fogalmazott, hogy „szokatlanul bizonytalan” a helyzet, és ha a negatív tendencia folytatódik, akár újabb gazdasági ösztönzők bevezetésére is szükség lehet. Mindez fokozza az egész világgazdaság fejlődési pályája körüli bizonytalanságokat, ami természetesen a pénzés tőkepiacokon is nyomot hagy.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.