Gyengítené a versenyhivatalt egy meggondolatlan fejcsere

Nem tudni, mik a kormány szándékai a versenyhivatal vezetésével, de szakértők figyelmeztetnek: a kormány a hivatal szakmai hitelességével játszik, ha erővel avatkozik be. A bírságkasza az első fél évben is suhogott a kartellező és a fogyasztókat megtévesztő cégek fölött, a GVH 7,6 milliárd forint büntetést szabott ki.

Könnyen lehet, hogy csak néhány héttel tudta Sólyom László visszatartani Orbán Viktor miniszterelnököt abban, hogy egy az egyben lecserélje a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) jelenlegi felső vezetését. A rövidesen leköszönő államfő ugyan nemrégiben az Alkotmánybírósághoz (AB) utalta a versenytörvény ezt célzó fideszes módosítását, ám úgy hírlik, hogy a kormánypárt sem várja zsebre dugott kézzel a taláros testület döntését és új törvénymódosítással készülnek az őszi parlamenti ülésszakra. Bár a kormány részéről eddig nem hangzott el konkrét igény az utóbbi években belföldön és külföldön egyaránt komoly presztízst kivívott GVH vezetésének a lecserélésére, a kormányzati szándék felől nem sok kétséget hagy a versenytörvény nemrég elfogadott, Szatmáry Kristóf és Horváth Zsolt által jegyzett módosítása. A Sólyom László által az Alkotmánybírósághoz küldött törvény arra adna lehetőséget Orbán Viktornak, hogy Nagy Zoltán a jelenlegi GVH-elnök mandátumának november elsejei lejártakor egy füst alatt új alelnököket is kinevezzenek a megbízatásukat a Bajnai-kormány idején megkapó Gadó Gábor és Wallacher Lajos alelnökök helyére. A papírforma –versenytörvény – szerint az elnök és a két elnökhelyettes személyére a miniszterelnök csak javaslatot tesz és őket a köztársasági elnök nevezi ki, aki addigra Schmitt Pál lesz.

A jelenleg hatályos versenytörvény szerint az elnökimandátum lejárta előtt három hónappal – így augusztus elsején – Orbán Viktornak meg kell nevezni Nagy Zoltán esetleges utódját. Egyelőre nem tudni, hogy a Fideszben kit szándékoznak megbízni ezzel a poszttal. Azonban nem kicsi a tétje annak, hogy pártfüggetlen szakmai, vagy a napi politikai döntéshozókhoz jobban kötődő személy kerül-e a GVH élére. A Versenyhivatal az utóbbi években főként kartell és erőfölényes ügyekben jó pár, korábban kikezdhetetlen politikai beágyazottságúnak vélt céget is vaskos milliárdokra bírságolt. Mint Nagy Zoltán GVH-elnök többször is utalt rá: az ilyen esetekben az üzleti szféra képviselői komoly lobbitevékenységet folytattak a GVH vezetésénél.

Ugyan a legfelsőbb uniós versenyhatóságnak, az Európai Bizottságnak nincs vétójoga, hogy a tagállamokban kit neveznek ki a versenyhivatalok élére, ám Brüsszelben különbséget tesznek a „komoly” tagállami versenyhivatalok – ahová a GVH-t is sorolják – és azon hivatalok között, amelyeknek ilyen-olyan működésbeli furcsaságai miatt nem veszik érdemben figyelembe a javaslatait.

A GVH tavaly egész évben 5,9, míg idén fél év alatt 7,6 milliárd forint bírságot szabott ki. Utoljára 2006-ban szökkent a bírságmennyiség 7 milliárd fölé. Akkor a biztosító, idén a vasútépítő kartellre kirótt büntetés dobta meg a statisztikát.

Mivel a GVH eddig nem bukkant olyan információra, ami alátámasztja, hogy kartelleznének a lakás-takarékpénztárak, így ágazati vizsgálattal próbálják kideríteni, hogy miért nem látni ezen a piacon az érdemi verseny nyomát. Az érintett cégek működésére a viszonylag magas haszonkulcsok mellett az jellemző, hogy szinte azonos hitel- és termékportfólióval rendelkeznek. A GVH várhatólag az év végéig befejezi ezt a vizsgálatot.

Gadó Gábor, Nagy Zoltán és Wallacher Lajos tegnapi tájékoztatója. Utoljára együtt?
Gadó Gábor, Nagy Zoltán és Wallacher Lajos tegnapi tájékoztatója. Utoljára együtt?
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.