Amerikát is kúrára fogná az IMF

A „populista” adókedvezmények és velük az államháztartási hiány lefaragása, továbbá a társadalombiztosítási kiadások kordában tartása és a vizsgált országénál jóval óvatosabb növekedési prognózis – a recept és a diagnózis ismerős, csak a „páciens” szokatlan. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) ezúttal az Egyesült Államokat vette górcső alá, mégpedig – az USA a G20-csoport előtt tett vállalása nyomán most először – részletesen, a pénzügyi szektort is vizsgálva. Amerika helyzete az IMF-ben alapvetően más, mint hazánké vagy más országoké: készenléti hitelkeretet nem vesz igénybe, viszont tavaly 108 milliárd dollárt ajánlott a pénzintézet feltőkésítésére, az ötödét az összesnek. Az IMF megállapításai ajánlások a washingtoni döntéshozóknak, akik szkeptikusan fogadták ezeket.

A közkiadások és a bevételek egyensúlyára vonatkozóan máris eltérőek a számok: a Fehér Ház 2011-re csaknem négyszázalékos, az azt követő években pedig e feletti GDP-növekedéssel kalkulál. Az IMF jövőre 2,9 százalékot jelez előre, és a továbbiakat tekintve is óvatosabb. Egyes amerikai szakértők is kritikusan fogadták Barack Obama tervét, hogy elnöki ciklusa végére, azaz 2013 elejére a felére csökkenti a költségvetési hiányt – azt túl optimistának mondván. Az IMF viszont egyenesen olyan kumulált deficittel számol, hogy az amerikai államadósság 2020-ra a GDP száz százalékára, azaz egy teljességgel fenntarthatatlan szintre emelkedik.

A folyamatok kordában tartására az IMF fogyókúrát javasol, legalább 350 milliárd dolláros „lyukat” látva saját és az Obama-adminisztráció számai között. A konkrét intézkedési ajánlásokat a The Washington Postnak nyilatkozó amerikai illetékesek olyan szkeptikusan fogadták, hogy abból érződik: ezek politikailag is keresztülvihetetlenek. Az IMF a társadalombiztosítási kiadások lefaragását szorgalmazza és a többi közt az adókat is kifogásolja. Az üzemanyagokra nagyobb adót javasol, s élesen bírálja a jelzáloghitelek kamatának kedvezményét. A Valutaalap szakértői szerint nemcsak költséges és bonyolult, de értelmetlen is az olyan ingatlanfinanszírozási rendszer, amelynek részeként az amerikaiak levonhatják a jelzáloghitel kamatát a személyi jövedelemadóból.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.