Feltámadt a hazai gasztroturizmus
Ennek eredményeként az igazán felkapott helyek nagyot fejlődtek, míg korábban nem létező vagy ismeretlen üzletek szinte berobbantak a köztudatba, alig ismert kulináris élményt nyújtva az arra kiéhezetteknek. Új kalandokra és maradandó élményekre, kellemes kikapcsolódásra és törődésre vágynak.
A fejlődés eredménye az is, hogy már aránylag biztos kézzel összerakható egy ötvenes lista a legjobb magyar éttermekről. Ezek a vendéglők nem pusztán jó helyek, hanem üzleti értelemben is fenntartható vállalkozások, még akkor is, ha olykor szakmailag vagy üzletileg egyelőre csak az útkeresésnél járnak. Ebben a világban kíván fogódzót adni az ötven legjobb magyar étteremről a Népszabadság új topkiadványa, melyet a legelismertebb hazai szaklap, a Dining Guide közreműködésével készítettünk el. A kritikák, ahogy sok más esetben is, nem lehetnek teljesen objektívek. Sokszor egy este hangulatát adják pusztán viszsza, pillanatnyi érzések lenyomatai, és magukban hordozhatják egy-egy ember pillanatnyi botlásait is. Ráadásul, a kritika mindig a hibákat keresi és hangsúlyozza, s nincs ez másképp akkor sem, ha Magyarország ötven legjobb helyéről szól. Elvégre komolyan, sok munkát befektetve kritizálni is csak a legjobbakat érdemes.
Egy gasztrokalauz szempontjából a legjobb időszak a nyár, amikor eleve igyekszik az ember kimozdulni otthonról. A toplistánkból kiderül, hogy a hazai gasztronómiai csúcsait már rég nem csak Budapesten mászhatjuk meg. Ha a Balaton déli partján nyaralunk, egy rövid autóúttal elérhetjük a viszi vadászkastélyt, a Chateau Viszt, azaz az első helyezettet. Ha pedig még ennyire sem akarunk elszakadni a Balatontól, akkor betérhetünk Szemesen a szintén az élmezőnybe tartozó Kistücsökbe, ahol hideg, fenséges kovászosuborkalevessel várják a vendégeket.