Két tűz között az olajár

Nem volt nyugodt az elmúlt néhány hétben az olaj világpiaca. Az elmúlt hét tőzsdei kereskedésében például az északi-tengeri Brent nyersolaj londoni jegyzése csaknem 8 százalékkal 70 dollárra esett, ám a héten mintha minden egycsapásra megváltozott volna, és immár újra – 75 dollár közelébe – emelkedett az ár. Az előző heti méretes esésben még az játszott szerepet, hogy júniusban a vártnál nagyobb mértékben mérséklődött a foglalkoztatottak száma az Egyesült Államokban. Nem mellékesen az is gyengítette a jegyzést, hogy kezd helyreállni az olajtermelés a Mexikói-öbölben, az Alex hurrikán távozásával.

Már amennyire persze ezt az amerikai kormány engedi. Mert éppen ez tartja bizonytalanságban az olajpiac szereplőit. Az Obama-kabinet ugyanis a BP fúrótornyával történt katasztrófa után korlátozni szeretné a mélytengeri fúrásokat, ami végül is az ellátás szűkülését, így az árak emelkedését vonhatná maga után. Ez most az egyik markáns tényező, ami a piacot befolyásolja – mondta lapunknak Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzési vezetője. A másik a globális konjuktúra lehetséges alakulása. A korábbi méretes árkorrekciót éppen az okozta, hogy – miként erre az említett foglalkoztatási csökkenés is utalt – az amerikai gazdaságbővülési kilátások mérséklődtek. Ráadásul nemcsak az Egyesült Államokban, hanem a Kínában is lassult júniusban a feldolgozó-ipari növekedés.

Abban, hogy végül is a Brent és az Amerikában irányadónak tekintett WTI tőzsdei ára is 70 dollár közelébe esett a fentieken túl a tőzsdei ármozgások is szerepet játszottak. Az olaj ára lekövette az értékpapírpiacon látott fejleményeket: amikor a meghatározó tőzsdék csökkentek, akkor az olaj ára is esett, s ez persze fordítva is igaz volt. A héten azonban hirtelen megtört a csökkenés, és ismét hetvenöt dollár közelébe kapaszkodott vissza a kurzus. - Ez pedig szintén az említett részvénypiaci mozgásokkal van összefüggésben - jegyezte meg Móró Tamás. Most úgy tűnik, hogy a befektetők ismét jobban bíznak a gazdasági fellendülésben, ami viszont az olaj iránti kereslet potenciális növekedését és ezzel együtt az árak emelkedését jelzi előre.

Rövid távon azonban ezzel együtt sem kell komoly áremelkedéstől tartani - jegyezte meg az elemző. Pontosan az említett körülmények miatt, azaz a világ két vezető gazdasága még korántsem mutatja a felépülés egyértelmű jeleit. Ezért rövid távon nyolcvan dollárnál magasabb jegyzést egyelőre nem nagyon jósolnak, de persze középtávon ez már könnyen elképzelhető. Egy roppant látványos leértékelődésnek viszont az állja útját, hogy a piacról és a vállalatoktól érkező hírek szerint lassú az új mezők bevonása a termelésbe, ennek alapján pedig nehezen alakulhat ki hatvanöt-hetven dollárnál alacsonyabb hordónkénti kőolajjegyzés. Vagyis a jelenlegi forgatókönyv szerint - az euró dollárhoz viszonyított mozgásával is kalkulálva - a fekete arany ára a következő hetekben hatvanöt és nyolcvan dollár között mozoghat. - Mindez azt jelenti, már persze ha a forint euróhoz és a dollárhoz mért mozgása markánsan nem változik addig, hogy nagyon látványos benzinárváltozásokra nem nagyon lehet számítani a kutaknál - tette hozzá Móró Tamás.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.