Meglepően jól teljesít a hazai ipar
Ráadásul az év első öt hónapjának tavalyi bázishoz viszonyított 7,3 százalékos fejlődése ugyancsak figyelemre méltó. Az áprilishoz viszonyított adat is jelentős, 5,4 százalékos javulást tükröz.
– Az előzetes májusi ipari termelési adat minden előzetes várakozást messze meghaladóan jó lett, akár éves, akár havi összehasonlításos alapon vizsgáljuk –mondta SuppanGergely, a Takarékbank Zrt. elemzője. Kifejtette: az áprilisi új megrendelések adataiból ugyan lehetett számítani arra, hogy az ipari termelés emelkedése továbbra is erős lesz, de a Beszerzési Menedzser Index (BMI) éppen májusban esett 50 pont alá, ami egyértelmű zsugorodást jelzett. A helyzet tehát eléggé megtévesztő volt.
A szakértő szerint nyilvánvaló, hogy az exportnövekedést világszerte a feldolgozóipar vezeti, azt azonban nem tudni, hogy ez mennyire lesz tartós. Elképzelhető az is, hogy megmarad a tartós kereslet, és továbbra is kitart a növekedés. Egyelőre minden adat azt jelzi, hogy legfontosabb külpiacunk, Németország esetében továbbra is tartós a javulás, minden aggodalom ellenére. A dollárhoz képest gyengülő euró segíti Németország és rajta keresztülMagyarország exportját is. –Most inkább az a kérdés, mi lesz a második fél évben – hívta fel a figyelmet Suppan. Euró pa-szerte indulnak ugyanis a megszorítások, amelyek lassíthatják a kilábalási folyamatot, és ezt a hatást egyelőre nehéz kalkulálni, figyelemmel a gyengébb euróra.
Erre bizonytalanságra világított rá Török Zoltán is. A Raiffeisen Bank Zrt. elemzője szerint is váratlanul jó lett a májusi adat, ő tíz százalék körüli növekedésre számított. Mint fogalmazott, kizárólag az exportértékesítés – az autóipar és az elektronikai ipar részéről – húzza a magyar ipart, s összhangban a régió iparával, mindenhol hasonló folyamatok láthatók. Az év második felét illetően megjegyezte: a javuló teljesítmény aligha tart sokáig. Úgy véli, a nyugati országok az év hátralévő részében kevésbé húzzák majd magukkal a magyar gazdaságot.