Év végéig meghosszabbították az ártámogatást
Tegnap megjelent a szociális gáz- és távhőtámogatás életben tartásáról tanúskodó rendelet. Tartalma szinte szóról szóra megegyezik az áprilisban Bajnai Gordon által szignálttal, csak már Orbán Viktor írta alá. Megismétlik, hogy a rászorulók korábbi négy sávjából a két magasabb jövedelmi kategória támogatása május 1-jétől megszűnt; a harmadik megfeleződött, a legszegényebbeknek (ahol az egy főre eső jövedelem alacsonyabb a nyugdíjminimum kétszeresénél, mintegy 57 ezer forintnál) pedig az eredeti szinten maradt. Ezek a támogatási sávok a rendelet szerint ez év december 31-ig érvényesek, de korábban Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter lapunknak elmondta, hogy a kormány által e célra elkülönített 11 milliárd forintból nagy valószínűséggel még a jövő év elejére is marad pénz.
A támogatás 2 ezer – nagycsaládosok esetében 4 ezer – köbméter éves fogyasztásig jár. Az április és az év vége között lapunk modellszámításából adódó mintegy 100 ezer forintos családi gázszámlából az első kategóriás jogosultság mintegy 20 ezer, a második körülbelül 10 ezer forintot nyes le. (A legdrágább a GDF Suez – az egykori Égáz-Dégáz –, az E.ON, illetve a legolcsóbb Főgáz területén az éves költségkülönbség néhány száz forint. Az EMFESZ országosan, a Magyar Telekom néhány helyen ennél kedvezőbb tarifákat ajánl.) A távhő esetén a támogatás a legalsó sávban GJ-onként 1767 forint, a másodikban 688,50 forint. A helyi önkormányzatok által meghatározott távhődíjak rendszerében ez GJ-onként valamivel több mint 3 ezer forintra vetíthető, de ezen felül értendő a fűtésszámla közel felét kitevő alapdíj.
Lapunk információi szerint a támogatásban januártól átmeneti időszak következhet, hisz a kormány – az előző által kötött megállapodás szellemében – fokozatosan fel kíván hagyni ezzel a fajta támogatási rendszerrel. Matolcsy György utalt rá, hogy a jövőben inkább energiatakarékossági támogatást adnának a rászorulóknak, amivel ugyanúgy csökkenthető lenne a számla, de az ország összfogyasztása és a környezetszennyezés is. Értesülésünk szerint a lakhatási támogatás ilyen célú bővítése is szóba került. Szakértők ugyanis a jelenlegi rendszer egyik fő hátulütőjének tartják, hogy a leginkább rászorulók jó része ma már nem gázzal, hanem például fával vagy szénnel fűt. Őket úgynevezett készletgazdálkodási rendszereken keresztül látnák el fával, az állami közmunkaprogramok segítségével, az erdőkben elszaporodott falopások visszaszorítása érdekében is.
A döntés nem okoz számlázási problémát
Koncz László, a főváros gázellátását végző Főgáz vezérigazgató-helyettese üdvözli a szociális gázártámogatás fenntartását. Lapunk megkeresésére abbéli reményének adott hangot, hogy ezzel enyhülhet a gázszámlák kifizetésével kapcsolatos feszültség, így csökkenhetnek igen nagyarányú lakossági kinnlevőségeik. Annak kapcsán, hogy a kormány sokak szerint későn, a hatálybalépés előtti napon döntött a rendszer fenntartásáról, leszögezte: habár számlázási rendszerüket ők is a támogatások július 1-jei megszüntetésére állították be, a visszaállás nem okoz nekik számottevő problémát.