Júniusi ősz Pitvaroson

Megdrágult a takarmány és az építőanyag Mezőhegyes, Csanádpalota és Pitvaros térségében, ahol még a legelőket is tönkretette a június 18-i hatalmas jégeső. Czerván György agrárállamtitkár a kárenyhítési törvény módosítását és állami segítséget ígért egy pitvarosi gazdafórumon.

Nincs levele a fáknak, növényeknek a Csongrád megyei Pitvaroson. Úgy néz ki a határ, mint november végén – mindent tönkretett a június 18-i vihar és a jégeső. A búza, kukorica, napraforgó, repce 100 százalékos kárt szenvedett – de egyelőre a legelőkön sincs mit legelni. A takarmányárak máris 30-40 százalékkal drágultak, és várható, hogy ez folytatódik – mondták el múlt pénteken a Csongrád megyei Pitvaros művelődési házában tartott gazdafórum résztvevői Czerván Györgynek, a vidékfejlesztési tárca agrárállamtitkárának.

A térség mezőgazdasági vállalkozásai, amelyek az idei bevételük nagy részét elvesztették, kénytelenek szélnek ereszteni dolgozóikat. Ez a hajtatottzöldség-termelőkre is vonatkozik – az ökölnyi jégdarabok ugyanis a fóliasátrakat, üvegházakat is megrongálták. A gazdák közül sokan nem lesznek képesek törleszteni a hitelüket, illetve azok, akik haszonbérben használnak földeket, nem tudják miből kifizetni a bérleti díjat – ami a bérbeadónak okot szolgáltathat a szerződés azonnali felmondására. Másokat, akik különböző felvásárló cégekkel kötöttek a terményeikre szerződést, a kötbérfizetés kényszere fenyeget.

Czerván György a gazdafórumon közölte: sürgősséggel, már hétfőn a parlament napirendjére tűzik a kárenyhítési törvény módosítását. Ez nem jelent azonnali anyagi segítséget, de legalább az adminisztratív terheit könnyíti az agrárvállalkozóknak. Az egyik azonnali változás, hogy a kárenyhítési alapba történő befizetés határidejét június 30-áról szeptember 30-ára tolják ki. Jelenleg a kárenyhítési alapban mintegy 4,4 milliárd forint van, ennek felét az alapba bejelentkezett gazdálkodók, a másik felét az állami költségvetés adta. Ez az öszszeg édeskevés, hiszen csak a Dél-Alföldön 40 milliárd forintra rúg a kár, és egyre újabb káresemények történnek. Amikor a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MGSzH) szakértői elkészítik pontos felméréseiket a károkról, a vidékfejlesztési minisztérium javasolni fogja, hogy – az államháztartás helyzetét figyelembe véve – hozzanak döntést arról, hogy az alapot költségvetési forrásokból feltöltsék. Előbbre hozzák – várhatóan október közepére – az uniós agrártámogatások kifizetését is.

Czerván György elmondta: tárgyalásokat kezdenek a bankokkal a kárt szenvedettek hiteltörlesztéseinek átütemezéséről, illetve a takarmányvásárlásra szolgáló kedvezményes forgóeszközhitelek folyósításáról. A kormánynak javasolják, hogy az agrárvállalkozásokból az utcára kerülő embereket a közmunkaprogram keretében foglalkoztassák. Az államtitkár hangsúlyozta: feltett szándéka, hogy ez év végéig új kárenyhítési rendszert dolgoznak ki, mert a jelenlegi jogszabály keretei közt nem lehet kezelni a káreseményeket.

Egyelőre saját, személyes javaslataként azt is kilátásba helyezte Czerván György, hogy állami kezelésbe veszik a belvízcsatorna-hálózatot, mert az a vízgazdálkodási társulatok kezében sok helyen működésképtelen. – Kerüljenek az államhoz a döntési jogok is, hiszen ha baj van, úgyis az államnak kell a zsebébe nyúlnia! –fogalmazott az államtitkár.

Tönkrement kukoricatábla Békés megyében
Tönkrement kukoricatábla Békés megyében
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.