Litván áldozat a gázháborúban

Úgy tűnik, a semleges Litvánia kapott találatot az orosz–fehérorosz gázháborúban. Fehéroroszország ugyanis megcsapolja a Litvániába és az Oroszországhoz tartozó kalinyingrádi régióba irányuló gázszállításokat, 30 százaléknyi fűtőanyagot „kispórolva” a rendszerből.

Épp annyit , amennyivel a Gazprom szerdán csökkentette a Minszknek küldött gázmennyiséget. A hétfői 15-ről kedden 30-ra, szerdára már 60 százalékra srófolt gázmegvonással büntette a Gazprom – és a Kreml –az akadékoskodó fehéroroszokat. Pedig utóbbiak – jó szándékuk jeléül – szerdán kifizették a májusi, emelt tarifával számított gázszámlájukat, de tegnap délután még úgy tűnt, ezzel a háborúskodásnak még koránt sincs vége. A Gazprom a január és április között felhalmozott adósság kifizetését követelte. Vlagyimir Szemasko fehérorosz miniszterelnök-helyettes este aztán azt jelentette be, hogy Fehéroroszország kifizette a Gazprommal szemben fennálló adósságát, egyben követelte, hogy az orosz cég ma délelőttig fizesse meg a tranzitdíj területén fennálló adósságát. A Gazprom nem erősítette meg, hogy Minszk fizetett.

A 192 millió dollárnyi összeg úgy jött össze, hogyMinszk önkényesen befagyasztotta a gázárat, nem véve tudomást arról, hogy az év elejétől 150 helyett 184 dollárt számít fel a Gazprom a fűtőanyag ezer köbméteréért. Fehéroroszország viszont 260 millió dolláros tranzitdíjat követel, amit a Gazprom – állítása szerint – csak azért nem tud rendezni, mert még nem kapta meg az erről szóló elszámolást.

A kölcsönös fenyegetések beváltásáról ellentmondásosak a hírek. Az biztos, hogy a Gazprom ígéretéhez híven tovább mérsékelte a fehéroroszoknak küldött gáz mennyiségét, az viszont nem, hogy Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnök utasítására valóban csökkentették-e a Nyugat felé tartó vezetékeken a nyomást. Ezeken a Gazprom délutáni helyzetjelentése szerint még egyenletesen folyt a gáz – írja a Reuters. Megfigyelők szerint most az egér ráncigálja az oroszlán bajszát. A fehéroroszok az oroszokkal és kazahokkal tető alá hozandó, és júliustól élő vámuniójának létrejöttét ahhoz kötik, hogy Moszkva ezentúl is mélyen a piaci ár alatt szállítsa számára a olajat és az gázt, hogy az olcsón beszerzett energiahordozók finomításával nyert termékeket nagy haszonnal adhassák tovább.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.