Drága az amerikai tőzsde a Telekomnak

A Magyar Telekom Nyrt.igazgatóságának döntése értelmében a cég kivonul a New York-i tőzsdéről, de jelentéseit, tájékoztatóit továbbra is elérhetővé teszi angol nyelven is.

Hazánk legnagyobb távközlési vállalata megszünteti amerikai letéti jegyeinek a tengerentúli tőzsdén való jegyzését, az intézkedés fő célja a pénzügyi jelentések struktúrájának egyszerűsítése és az adminisztrációs költségek csökkentése –áll a vállalat indoklásában. A lépés nem okozott meglepetést, ezt a vezetők korábbi nyilatkozatai, valamint az anyacég, a Deutsche Telekom hasonló szándéka alapján is sejteni lehetett. A döntés főleg annak fényében logikus, hogy a Magyar Telekom az elmúlt években 62 millió eurót költött arra a független vizsgálatra, amelyet azután kellett elrendelnie, hogy könyvvizsgálója szabálytalan macedóniai és montenegrói szerződéseket talált a 2005-ös könyvelésben, 31 millió értékben. A vitatott összeg dupláját felemésztő vizsgálatokra az amerikai tőzsdei szabályok miatt volt szükség, s a cég vezetői informális találkozókon többször is hangsúlyozták az elmúlt évek során: pénzügyi szempontból a cégnek sokkal jobban megérné otthagyni az amerikai parkettet, csakhogy erre a vizsgálatok befejezéséig nem volt lehetősége.

A társaság amerikai tőzsdei programjának elindításakor, 1997-ben a lépést azzal indokolták, hogy az jelentősen növeli a cég gazdálkodásának átláthatóságát, vagyis a bizalmat a cég iránt. Most azt hangsúlyozzák: továbbra is elkötelezettek az amerikai befektetőik kiszolgálása mellett, valamint fontos céljuk, hogy megfeleljenek a legszigorúbb felelős társaságirányítási ajánlásoknak, illetve, hogy transzparens pénzügyi jelentéseket hozzanak nyilvánosságra. Ugyanakkor a cég „döntésével igazodik a nemzetközi kereskedési gyakorlathoz, és csökkenti tőkepiaci jelenlétének összetettségét. A nemzetközi befektetők túlnyomó többsége már jelenleg is a Budapesti Értéktőzsdén kereskedik a Magyar Telekom-részvényekkel” -mondta Thilo Kusch pénzügyi vezérigazgató-helyettes.

A cég a jövőben is készít angol nyelvű fordításokat az éves jelentésekről, pénzügyi beszámolókról és befektetői közleményekről. Az USA Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletének (SEC) készített beadványuk szerint legkésőbb 2010 végéig szűnik meg a cég papírjainak tengerentúli jegyzése, ezt követően, amennyiben teljesülnek a deregisztráció feltételei, megszűnnek a cég azon jelentési kötelezettségei, amelyet amerikai törvények és jogszabályok írnak elő.

A Magyar Telekom visszatér az Újvilágból
A Magyar Telekom visszatér az Újvilágból
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.