Új korszak a hírközlésben

Lemondott Rozgonyi Krisztina, a Nemzeti Hírközlési Hatóság elnöke.A hírközlésért ezután a médiapiacért is felelős újonnan felálló hatóság felel majd. A piac fenntartásokkal fogadja a változást, mert egy sor szabályozási kérdés, így a frekvenciagazdálkodás ügye és a digitális átállás is épp a finisben van, a késedelem pedig komoly károkat okoz.

Benyújtotta lemondását Orbán Viktornak Rozgonyi Krisztina, a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) elnöke, a miniszterelnök pedig június 30-i hatállyal elfogadta azt. Az addig hátralévő két hétben az elnök teljes erővel dolgozik majd, annak érdekében, hogy zökkenőmentesen lebonyolítható legyen a szakmai átadás-átvétel, valamint, hogy a fontos szabályozási kérdésekben a munka az eredeti (az NHH munkatervében szereplő) menetrend szerint haladhasson.

Távozásával az NHH gyakorlatilag meg is szűnik, amennyiben az Országgyűlés megszavazza Cser Palkovics András és Rogán Antal fideszes képviselők törvénymódosító javaslatát, amelynek értelmében a médiáért és a hírközlésért egy új, az ORTT és az NHH egybeolvadásával létrejövő, Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság nevű kormányhivatal felel majd. Minthogy a javaslatcsomag a média szabályozása miatt már eddig is komoly vitát gerjesztett, könnyen elképzelhető, hogy a folyamatban fellép némi késedelem: amennyiben Sólyom László köztársasági elnök a törvényt visszaküldi a képviselőknek, esetleg az Alkotmánybírósághoz rendeli azt. Ez esetben kétséges az új hatóság júliusi felállása, s akkor az NHH –annak megalakulásáig – elnök és alelnök nélkül működik tovább. Ez már komoly problémát is jelenthet, hiszen számos szabályozási kérdésben a piac szomjazza a gyors döntéseket.

Jelenleg három halasztást nem tűrő szabályozási kérdésben kellene haladni. A széles sávú piacról (új generációs hálózatokról) a hónap utolsó napján nyilvános meghallgatást is tartanak, amelyen ismertetik a szabályozó koncepcióját. E szerint versenyés befektetésbarát, modern, új generációs technológiákra építő piacra van szüksége az országnak, amelyen támogatják a platformon belüli infrastruktúra-versenyt.

Ameghallgatást követően el kell indítani a szabályozási folyamatokat és az iparági egyeztetéseket. A digitális átállást illetően a menetrend ugyan kész és régóta ismert, ám a lakossági tájékoztatásról és a vevőegységek támogatásáról mihamarabbi kormánydöntésre van szükség, amelyhez az aktuális hatóságnak kell döntéstámogató anyagot készíteni. Az analógsugárzás végső kikapcsolásának ideje 2011 december 31., de a gyakorlatban a folyamat többlépcsős, szigetszerű és összehangolt rendszerben valósul meg. Ennél szorosabb határidő, hogy a kereskedelmi csatornák analóg sugárzását már 2011. június 30-án be kell fejezni.

A frekvenciadíjak kérdésében sürgető az új uniós keretirányelv hazai joganyagba való integrálása, ennek leglényegesebb eleme a 900 Mhz-es sáv mobilinternetes használata. Hasonlóan kiemelt ügy a frekvenciahasználati díjak mérséklése vagy koncepciójának átgondolása, s egy esetleges új szereplőről való döntés is.

Mindhárom kérdésnek van költségvetési vonzata is, tehát a döntések nem halogathatóak, ám az NHH-val annak tanácsa is megszűnik, vagyis, a szakmai koncepció kimunkálása egy teljesen új intézményre marad majd, s egyelőre kérdéses, hogy a grémiumban dolgozó szakemberek szerepet kapnak-e a munkában. Az a valószínűbb forgatókönyv, hogy ez nem történik meg.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.