MVM-re szabott energiatervek

Az energiapiac továbbra is annak tisztázására vár, hogy a kormány pontosan miről kíván velük az energiaárak befagyasztása apropóján tárgyalni. A parlamentnek Rogán Antal, a Fidesz frakció gazdasági kabinetjének vezetője, sürgős tárgyalást kérve, a múlt héten olyan tervezetet nyújtott be, amely részint a kormány álláspontjának tekinthető, másrészt – azon kívül, hogy ideiglenes jelleggel befagyasztja a lakossági áram- és gázárakat – eddig is érvényben lévő általános igényeket támaszt a szolgáltatókkal szemben. (Amennyiben a képviselők támogatják az erről szóló javaslatot, a parlament már hétfőn sürgősséggel tárgyalhatja a módosítást.)

Ugyanakkor az már most látszik, hogy a kormány kissé más mércével mér a gáz- és az árampiacon. Elemzők felhívták a figyelmünket, hogy míg az ideiglenes időszakra a gázpiacon a lakossági ellátók mellett az azokat kiszolgáló nagykereskedők árait is fixálta a kormány, ez az árampiacra nem mondható el. Vagyis míg a gázszolgáltatók változatlan költségek mellett lényegében pénzüknél maradnának, addig áramfronton a nagykereskedő akár változtathat is tarifáin. Megfigyelők ezt annak tudják be, hogy míg a központi gáznagykereskedő külföldi kézben van, addig az áram-nagykereskedő Magyar Villamos Művek (MVM) állami tulajdon.

Mindazonáltal az általánosan meghirdetett áremelési stop időszakában a szakértők nem tudják elképzelni, hogy az MVM növelné tarifáit, még ha ezzel több pénzhez is juttatná az államot. Pletykák szerint a kormány a felelős miniszter, Fellegi Tamás szavaitól eltérően nem is őszig, hanem akár évekig is elképzelhetőnek tartja a közüzemi díjak befagyasztását. Ez egyébként összhangban lenne az ellenzékben, illetve a választási kampányban hangoztatottakkal.

A módosítás lényege csupán az, hogy aMagyar Energia Hivatal (MEH) kezéből az energiaár-megállapítás a miniszterhez visszakerülve ismét politikai színezetet kap – tartja Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató vezetője. Ez például az EU részéről vethet fel elvi kifogásokat, de szerinte a MEH eddig sem volt független a politikától. Maga is visszásnak véli, hogy az elmúlt időszakban – mióta az ármegállapítás joga a MEH-hez került –a jövedelmekhez képest nagyon elszaladtak az energiatarifák hazánkban. Ugyanakkor az állam főként nem az árképletben keresné az árcsökkentés lehetőségét: inkább a tarifa politikai okokból beépített költségelemeit vizsgáltatná felül. A gázpiacon például a külső gazdasági mutatók alapján most akár majdhogynem szinten is maradhatnának az árak, ha nem épült volna egy hatalmas – a Molhoz kötődő – stratégiai gáztároló, amelynek költségeit most az áron keresztül törlesztjük.

A villamos energia ára pedig köztudottan tartalmazza bizonyos távfűtő művek vagy az évtizedek óta gazdaságtalanul termelő állami Vértesi Erőmű életben tartását szolgáló tételeket. E politikai tételeket az előző kormányciklus alatt gyakran az akkor ellenzéki Fidesz kimondottkimondatlan támogatása mellett építették a tarifákba.

Ezekkel a tételekkel kapcsolatban egyelőre még nem ismertek az új kormány pontos szándékai. Hegedűs Miklós érdeklődésünkre elmondta: személy szerint nem látja problémásnak, ha az állam kissé megsegíti a saját tulajdonában lévő MVM-et. A külföldi tulajdonú áramszolgáltatók az elmúlt években is növelték nyereségüket, míg a korábban sokszor épp állami mivolta miatt szinte kivéreztetett MVM most nagyjából elérte a többi cég nyereségszintjét.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.