Fuldoklik az építőipar
A lánctartozástól fuldokló és krónikus megrendeléshiánynyal küzdő építőipar megmentésére már az előző kormány is komolyan készült, végül a válságkezelést szolgáló intézkedések többsége a recesszió áldozatául esett.
Tolnay Tibor, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke egy tegnapi sajtótájékoztatón emlékeztetett: sorra hiúsulnak meg a kórházprojektek, a nyolc intézményt érintő 90 milliárd forintos uniós fejlesztésekből egyedül Debrecenben kezdődött el a munka. A beruházások határideje 2012. december 31., és félő, hogy a budapesti fejlesztésekből sem lesz már semmi. A közbeszerzési törvény egyszerűsítését és a megvalósíthatóság garanciájául szolgáló reális ár bevezetését régóta szorgalmazó ágazati szereplők attól tartanak, hogy az uniós projektek nagy része elvész a bürokrácia útvesztőjében.
Az ÉVOSZ által jegyzett megoldási javaslatcsomag mögé most egységesen sorakoznak fel az ágazat szervezetei és egyesületei, hangsúlyozva: ha kormányzati szinten tovább aprózódik is az építőipar, ők közösen lobbiznak az ügyükért.
A nemzetgazdasági átlagbér alatti átlagkeresetet és az infl ációnál jóval szerényebben emelkedő termelői árakat mutató ágazati adatok jelzik, hogy a baj óriási. Az új kormánytól mindeddig csak biztató üzeneteket hallottak, és az építőipart is kedvezően érintő tervekről, a konkrétumokról csend van.
A megoldási javaslatokat sürgősségi sorrendbe fogják rendezni. Az egyszerűen áttekinthető, érthetően megfogalmazott és érvekkel alátámasztott csomagban a hazai vállalkozások helyzetbe hozása is szerepel. A javaslattevők szerint közérdek a tisztességes árakat, ezáltal a tisztességes munkabéreket, az adózást és a járulékfizetést lehetővé tevő gazdasági környezet kiépítése. Az ágazat sem megmenteni, sem kifehéríteni nem tudja önmagát. Jelenleg például a minősített vállalkozások versenyhátrányban vannak az alájuk ígérő többiekkel szemben.