Nehéz lesz kipiszkálni a takarékok tartalékait
A takarékok március végén 1335 milliárd forintos betétállományt kezeltek.
Eközben a gondozott hitelállomány mindössze 714 milliárd forint volt.
Matolcsy e kettő különbözetére, vagyis a több mint 600 milliárdos „pufferre” építene.
Ám ezeket a pénzeket nem lesz könnyű becsatornázni a gazdaságba. Már csak azért sem, mert az összeg jelentős része nem is igazán likvid: azt állampapírban fialtatják.
Ugyan Varga tájékoztatása szerint a takarékok felkészültségüket, termékkínálatukat tekintve készen állnak arra, hogy növeljék hitelezési dinamikájukat.
Ám kérdésünkre azt is elismerte, a pénzintézetek jelentős része nem gondolja, hogy a jelenleginél aktívabb szerepet kellene vállalnia ezen a téren.
A szövetkezetek hagyományosan erős betétgyűjtők, ám a hitelezésben nem teljesítenek ennyire látványosan. Míg a 113 OTSZ-tag mérlegfőösszege alapján március végén 4,2 százalékos piaci részt mondhatott magáénak, addig betétben ez az arány 8,4, hitelben pedig három százalék alatti volt.
Az ügyvezető igazgató szerint azok a takarékok, melyek most nagyobb szerepet vállalnának a hitelezésben, az átlagnál eddig is aktívabbak voltak ezen a téren. A tartalékok nagyobb része olyan szövetkezetekhez köthető, melyek nem törték magukat, hogy hitelezhessenek.
Vezetőiket nem lesz könnyű meggyőzni arról, hogy vállaljanak több kockázatot.