Lovasterápia: a gyógyulás iskolája

„A lovaglás egy közösen folytatott utazás, melynek során a ló és lovasa megpróbál összeszokni, igyekszik megismerni egymást, és ha ez sikerül, megszületik a csoda. Megszületik a harmónia, mégpedig az a fajta, amit mi emberek egymás között barátságnak, szerelemnek hívunk.” Mizsér Attila olimpiai bajnok öttusázó vallomását választotta szlogenjének a terápiás lovaglást Magyarországon 2003-ban elsők között beindító kaposvári Lovasakadémia Sport Club. A terápia nem más, mint a ló, a lovaglás és a lóval való foglalkozás hatásait felhasználó fejlesztő foglalkozás a sérült gyermekek számára. A Magyar Telekom hét éve működő Adományvonala májusban és júniusban ehhez az egyedülálló kezdeményezéshez kívánja megnyerni a társadalom széles körű támogatását.

A terápiás lovaglásnak számos jótékony hatása van azokra a gyerekekre, akik esetenként nem hallanak, látnak, beszélnek, mozognak, máshogy gondolkodnak vagy viselkednek, mint az átlaggyerekek – mondja Iváncsik Réka gyógypedagógus, lovasterapeuta, a különleges gyógymód használója. – A gyermekeink között vannak értelmileg akadályozott, tanulásban akadályozott, beszédfogyatékos, hallássérült, viselkedésés magatartás-problémákkal küszködő, autista, hiperaktív és figyelemzavaros, ortopédiai sérülésű tanítványaink. A lovagoltatás fontos résztvevői a speciálisan kiképzett lovak, akik aktív cselekvő társak a gyerekek komplex fejlesztésében.

A kis lovasok, miután megismerkedtek a lovaikkal, s a közös munka során már barátjuknak tekintik, megtanulják azt is, hogy négylábú segítőtársaikat ápolni, gondozni kell, s ez felébreszti felelősségérzetüket, nyitottabbá teszi őket környezetük iránt. Lényeges, hogy összehangolt team végezze a munkát, amelyben mindenkinek megvan a maga sajátos feladata. Gyógypedagógusok, gyógytornászok, pszichológusok, ortopéd orvosok, pszichiáterek, neurológusok, lovas szakemberek alapozzák meg a hatékony terápiát, hogy a lehető legtöbb készséget fejleszszék ki az egyéni foglalkoztatást igénylő gyerekekben.

Gyors fejlődés

2003-ban még csak tíz különböző sérülésű gyereknek tudtak nyújtani terápiás lehetőséget, mindössze két lóval. A lovagolni vágyó fogyatékos, illetve sérült kicsik száma évről évre növekedett. A következő négy évben gyors és jelentős változások történtek a lovasakadémia életében, így 2006-ban már 29-en vehettek részt a foglalkoztatásokon, a helyi speciális általános iskola növendékein kívül egy autistákkal foglalkozó alapítvány pártfogoltjait is fogadni tudták. Ebben az évben hoztak létre egy kis fedeles lovardát, mert a más lovasoktól mentes környezetben a gyerekek jobban tudnak figyelni. Egy évvel később már 37, idén pedig 57 fiatal vehetett részt a terápiás lovagoltatáson. Ugyanebben az évben létesítettek egy úgynevezett fejlesztőszobát, így biztosítva a foglalkozásokra járó gyerekeknek a komplex sérülésspecifikus fejlesztést.

Hatások sokfélesége

A terápiás lovaglás sokféle módon segíti a gyerekek készségeinek fejlesztését. A fizikai hatások közé sorolható a nagy és finommozgás, koordináció, a gyorsabb reflexek kialakulása, az átgondolt cselekedetek ösztönzése, az izmok megerősödése, a rendellenes mozgások csökkentése. A pszichológiai hatások a szakemberek szerint legalább ennyire lényegesek. A lovagoltatás elősegíti az önbizalom javulását, a külvilág iránti érdeklődés növekedését, az „egészséges ember” érzetét. A sérült fiatalok szociálisan is fejlődnek, így például szoros barátságok alakulnak ki, a gyerekek tiszteletet és szeretetet éreznek az állatok iránt, és élvezetet találnak a munkában.

A sportklub szorosan együttműködik több intézménnyel és alapítvánnyal. Így többek között a Kaposvári Egyetem Egészségtudományi Centrum Pannon Lovasakadémiával, a Kaposvári Egyetemmel, a Kaposvári Egyetem Diagnosztikai és Onkoradiológiai Intézetével, a Kaposi Mór Oktató Kórházzal, a Bárczy Gusztáv Iskola Módszertani Központtal és a Durácky József Pedagógiai Fejlesztő és Módszertani Központtal. Ezzel az egészségügyi háttérrel olyan lehetőséget tud biztosítani a különböző módon sérült gyerekeknek, amely egyedülálló az országban.

Regionális szerepben?

Nemcsak a teljes körű fejlesztést kezdtük meg az akadémián – hangsúlyozza Iváncsik Réka –, hanem igyekszünk átadni másoknak is. Így például hospitálási lehetőséget biztosítunk gyógypedagógusoknak, lovasterapeutáknak, lovas szakembereknek. Idén kezdtük meg az úgynevezett családterápiás hétvégék szervezését, elsősorban azoknak a távol élő családoknak, akiknek nincs módjuk mindennap nyomon követni gyerekeik fejlődését. Terveik szerint nyáron integrált lovasterápiás táborokat is rendeznek, ahol tovább segíthetik a sérült és fogyatékos gyermekeket nevelő családokat, és az egészséges nemzedéket toleranciára ösztönzik.

Ambiciózus elképzeléseket szeretne valóra váltani a klub. Céljuk, hogy ne csak szűk környezetükben adhassák meg a fejlesztés lehetőségét, hanem régiós központként működve szélesíteni tudják az ellátottak körét. Nyitni kívánnak más sérültek felé is, így többek között a vakok, mozgássérültek, Down-szindrómások számára is biztosítani a gyógyterápiát. Még több lovasterápiás versennyel, hasonló jellegű külföldi intézmények gyakorlatának megismerésével, továbbképzési lehetőségekkel bővíteni módszereiket. Nem utolsósorban szükségük lenne az eszközpark és a lovasfelszerelések bővítésére, ami feltétele annak, hogy még több rászorult gyereket tudjanak fogadni.

 

Adományvonal-szám

A Magyar Telekom vezető infokommunikációs szolgáltatóként fontosnak tartja, hogy támogatásával segítse az egészségügyi prevenciót Magyarországon. A „1788 – az emberi hívószám” szlogenről is ismert, hét éve működő Telekom Adományvonal a Magyar Telekom vezetékes és mobiltelefon-hálózatából érhető el. A hívás és az SMS-küldés díja egyaránt 100 forint, amely összeg áfamentes (Domino feltöltőkártyával kezdeményezett hívások kivételével). A két hónap alatt beérkező hívások díja a hívók adományaként teljes egészében a Lovasakadémia Sport Club Egyesületé lesz, amely ezt az összeget térítésmentes lovasterápiás gyógyító tevékenységére fordítja.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.