Együtt többre megyünk
A rendezvény a működő lehetőségekre hívta fel a figyelmet. Dr. Gémesi György, Gödöllő polgármestere, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke néhány önfenntartó település példáját mutatta be. A szabolcs-szatmári Rozsályon az önkormányzat a mezőgazdasági földterületek és termelőeszközök hasznosításával, közhasznú munkások foglalkoztatásával elérte saját igényei jó részének a kielégítését, élelmiszerrel és tüzelővel történő ellátását: kenyeret sütnek, lekvárt főznek, sertést tartanak, biztosítanak maguknak élelmet, nincsenek munkanélküliek és éhező gyermekek.
A „helyi piac” mozgalom
A „helyi piac” mozgalom az internetes technika bevonásával a termelők és a felhasználók közvetlen kapcsolatának a kialakítására törekszik, ami lehetővé teszi a lánckereskedelem, az így kialakuló árnövekedés megelőzését. Panyola példája azt mutatja, hogy különösen a kistelepülések számára jó lehetőséget lehet biztosítani a helyi termékek piacra jutásához. A biomassza felhasználása megintcsak egy külön példamutató kezdeményezést jelez a kistelepüléseknél. Pornóapáti, Dénesfa, Örményes, Heves már gyakorlatban alkalmazza a módszert.
Együttműködés
Bakács István, az E.ON Hungária Zrt. igazgatóságának tagja és Felsmann Balázs, a Force Motrice Zrt. tulajdonos-partnere arra mutatott rá, hogy mit tehetnek az önkormányzatok az energiahatékonyságért. Bakács István felhívta a figyelmet arra, hogy a nehéz anyagi helyzetben lévő önkormányzatok többsége nem ismeri a lehetőségeit: nem kérnek a kedvezőbb gazdálkodásra ajánlatot az energiaszolgáltatótól. A döntési kompetencia hiánya arra vezethető vissza, hogy nem tudnak energetikust alkalmazni. S tény, hogy nincs közvilágítási rendelet sem.
Felsmann Balázs szerint a végső energiafelhasználás szempontjából a lakossági felhasználás és a közlekedés alkotja a legnagyobb részarányt (203, illetve 234 PJ) 2008-ban a teljes 798,5 PJ-ból. Az önkormányzatok döntően e két területen avatkozhatnak be az energiahatékonyság növelésének programjába. Az akciók két fő területe a lakás- és épületállomány korszerűsítése és a közlekedési emisszió csökkentése lehet. Előbbire példa az óbudai panel program megvalósítása.
Kulcsszerepben a helyi közösség
Már a 2009-es CSR Hungarykonferencia is azt a gondolatot állította középpontba, hogyan kell együttműködnie a helyi közösségeknek, a térség vállalkozóinak és a lakosságnak a gazdaság és társadalom fejlesztése érdekében. Magyarországon a mai gadasági-társadalmi viszonyok közepette még inkább szükség van a közösen elhatározott, proaktív megközelítésű társadalmi felelősségvállalásra, pontosabban annak a gyakorlatba „átültetésére”, hiszen a prosperáló gazdaság prosperáló önkormányzatokat kíván.