Lejtőre került az uniós közös pénz
A német pénzügyminiszter ugyanakkor hangsúlyozta: jót tett az euróövezet stabilitásának a múlt héten kidolgozott program, amelyet a pénzügyi nehézségekkel küzdő tagországok segítésére dolgoztak ki. Wolfgang Schäuble szerint az 500 milliárd eurós mechanizmus tompította a válságot. Leszögezte: a legfontosabb, hogy az egyes országok stabilizálják az államháztartásukat. Az Európai Központi Bank és a 16 övezeti jegybank folytatta a fedezett kötvények felvásárlását: eddig 52,4 milliárd euró értékben vásároltak ilyeneket, likviditásnövelő céllal. Az euróövezeti pénzügyminiszteri csoportot elnöklő Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfő az árfolyammal kapcsolatban arról beszélt: nem a jelenlegi szint aggasztja, hanem a túl nagy árfolyam-ingadozás. Juncker egyébként tegnap telefonon gratulált Bajnai Gordon ügyvezető kormányfőnek a magyar válságkezelés eredményeihez.
Idehaza is változatlanul kiemelt téma a hitelezés. Ezúttal Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója szólalt meg, aki az Orbán-kabinet devizahitel-állománnyal kapcsolatos terveivel kapcsolatban kijelentette: ha most váltanák forintra a devizahiteleket, akkor mintegy 20 százalékkal, 230 milliárd forinttal nőne meg a lakosság egyévi hiteltörlesztési terhe. A kamatkülönbözet miatt jelentősen emelkedne a törlesztési részlet, ezért az átváltás most nem lehetséges – mondta Csányi a Hír TV-nek.
A bankvezér szerint a bajba került adósokon segíteni kell, de ebben a kormány és a bankok együtt tudnak működni. Szerinte a devizahitelesek nehéz helyzetéért nem a bankrendszer, hanem a felelőtlen kormányzati gazdaságpolitika okolható, hiszen a magas államháztartási hiány miatt a bizalom megingott Magyarország iránt, ezért gyengült az árfolyam és megnőtt a forintban kifejezett adósság.
Kritizálta a monetáris politikát is, mondván, ha nem lett volna erősen túlértékelve a forint, az adósok meggondolták volna, hogy forintban vagy devizában vegyenek fel hitelt. Véleménye szerint a monetáris politika feladata a forint értékállóságának a védelme mellett a mindenkori kormány támogatása a gazdaság fejlődésének érdekében.
– Bizonyos mértékig a gyenge forint elviselhető a devizahitelesek számára is, ugyanakkor hatékonyan ösztönzi a gazdaságot. A 300 forint fölötti árfolyam már káros, míg egy 285-290 forintos árfolyam pozitív hatású is lehet – mondta, hozzátéve, az arany középutat kell megtalálni.