Röviden
IMF: Lengyelország ne emeljen kamatot!
A Nemzetközi Valutalap szerint Lengyelországnak most nem kellene alapkamatot emelnie, mivel az infláció lassul, a gazdaságnak pedig még szüksége van az alacsony rátára. A szervezet úgy vélte, hogy inkább csökkenteni kellene az irányadó kamatot, hogy megelőzze a zloty erősödését. Legutóbbi, április 28-i ülésén változatlanul, 3,5 százalékos történelmi mélyponton hagyta az alapkamatát a lengyel központi bank. Utoljára tavaly júniusban történt negyedszázalékos csökkentés. Elemzők azzal számolnak, hogy a bank a második fél évben, nagy valószínűséggel a negyedik negyedévben, emel majd először kamatot. (MTI)
Visszaéltek Demján Sándor nevével
Hamis e-maileket küldtek Demján Sándor nevében különböző „üzleti lehetőséget” kínálva a címzetteknek. A TriGránit Zrt. közleménye szerint egy eddig ismeretlen e-mail címről angol és magyar nyelven küldték a hamis információkat tartalmazó elektronikus leveleket. Demján Sándor feljelentést tett. (MTI)
Csordogálnak az uniós támogatások
Magyarországon a tavalyi év végéig a 2007 és 2009 között leköthető uniós források negyedét, mintegy 3,4 milliárd eurót fizettek ki a nyertes pályázóknak, és 13,3 milliárd euró értékben kötöttek támogatási szerződést a kedvezményezettekkel. Utóbbi a teljes, hét évre, 2013-ig szóló 34,5 milliárd eurós forrás 40 százaléka – mondta Várnai Éva, a KPMG kormányzati tanácsadási részlegének kelet-közép-európai vezetője. A keletközép-európai régióban a 2007–2013 között rendelkezésre álló 264,4 milliárd eurós keretből az országok 2009 végéig 69,3 milliárd euró értékben kötöttek szerződést, amelyből 19,6 milliárd eurót fizettek ki a nyerteseknek. (MTI)
Az OPEC szerint tovább nő az igény az olaj iránt
Májusi jelentésében a Kőolajexportáló Országok Szervezete azzal számol, hogy a világ napi olajkereslete 950 ezer hordóval haladja meg a múlt évit, így napi 85,38 millió hordó lesz. Ez napi 50 ezer hordóval múlja felül az áprilisi becslést. A szervezet ebben az évben immáron harmadjára módosította felfelé a várakozását. Az OPEC fedezi a világ napi mintegy 86 millió hordó olajszükségletének közel 40 százalékát. (MTI)