Röviden
Együtt kampányol Berlin és Budapest
A turisztikai marketing terén Berlin és Budapest a jövőben szoros együttműködésben dolgozik egyes tengerentúli piacokon. Az erről szóló megállapodás szerint közös célterületként kezelik Brazíliát, Japánt, Indiát, Kínát és Koreát. A városok turisztikai marketingszervezetei a tervek szerint közös prezentációkat, sajtótájékoztatókat és roadshow-kat szervez majd, valamint közösen kiadott hírlevelekkel és a két országot bemutató szakmai és sajtótanulmányutakkal erősítik jelenlétüket a tengerentúli célpiacokon. (MTI)
Érdekes üzemanyagár-emelés
Szerdától annak ellenére emelkednek az üzemanyagárak, hogy a nemzetközi tőzsdén a benzin és a gázolaj kurzusa is jelentősen esett, illetve hogy tegnap a forint magához tért. A piaci hírek szerint háromforintos benzin- és kétforintos gázolajár-emelés jön, ami 343 forintos újabb benzinárrekordot és szintén súlyos, 324 forintos gázolajtarifát hoz majd. Szakértők egyetértenek abban, hogy ez kizárólag a forint múlt heti beszakadásának tudható be. Nem lehetett könnyű helyzetben a hazai árakat meghatározó, a világpiacot eddig sem szolgaian követő Mol: a múlt heti nemzetközi folyamatok alapján ugyanis az a fura helyzet állt elő, hogy a forintgyengülés miatt a nemzetközi üzemanyagár-esés ellenére Magyarországon tarifát kellett emelni. Ugyanakkor a forint hétfőn látványosan javított helyzetén. Mivel a jelek szerint ezt már nem vették figyelembe, a szakértők abban is egyetértenek, hogy jövő héten – hacsak az elkövetkező napokban drámai változás nem áll elő – komoly üzemanyagár-csökkenés várható. (M. I.)
A vulkáni hamuval száll el a nyereség
Jelentős veszteséget szenvedtek el az euró pai légitársaságok az izlandi vulkánkitörés miatt áprilisban elrendelt többnapos légtérzárlat miatt, és helyzetüket tovább ronthatják a mostani korlátozások. Az Air France-KLM globális utasforgalma áprilisban 16 százalékkal esett vissza az egy évvel korábbihoz képest, a cég napi 35 millió eurót vesztett. Az Aer Lingusnál 27,1 százalékkal, a brit BAA repülőtérüzemeltető légikikötőiben 22,7 százalékkal csökkent az utasforgalom. A Lufthansa összességében 200 millió eurót veszített a légtérzárlat miatt. A Nemzetközi Légiforgalmi Szövetség számításai szerint a veszteségek elérhetik az 1,7 milliárd eurót. (MTI)