Túl a sokkon New York

Megnyugodni látszottak a piacok a pénteki New York-i nyitáskor az előző napi, „velőtrázónak” nevezett megrázkódtatások után – már az első percekben mindhárom nagy index fél százalékpont körül javult.

Ekkorra már ismert volt a foglalkoztatási tárca által havonta egyszer közölt munkanélküliségi adatsor, amiből a piacok most a pozitív részt olvasták ki. Ugyan a hónapokig 9,7 százalékon stagnáló ráta áprilisban 0,2 százalékponttal emelkedett, de – amit fontosabbnak tartanak –290 ezren helyezkedtek el országszerte az elmúlt hónapban, ami a munkaerő-piaci regenerálódás négy éve példátlan jele. Aztán a nap vége felé elillant az optimizmus, késő délután 3,27 százalékos mínuszban járt a Dow Jones.

Elemzők eltérően látják a görög államháztartásnak dobott mentőövvel kapcsolatos fejlemények hatását a tengerentúli piacokra. – A görög válság jól láthatóan nemcsak európai, hanem globális krízissé dagad –nyilatkozta Mohamed El-Erian, a Pimco alapkezelő első embere. A Nobel-díjas Paul Krugman, a pénteki The New York Times hasábjain megjelent vezércikkében viszont úgy vélte, hogy a görög gazdaság egyszerűen nem elég nagy, és nem kapcsolódik eléggé a globális pénzpiacokhoz ahhoz, hogy földhöz vágja őket: „akármi is okozta a Dow rövid, ezerpontos elájulását, nem az aktuális európai események voltak azok”.

A felfokozott hangulatot jellemzi, hogy Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter már a piac háromszázalékos zuhanásakor a tárca szituá ciós termébe sietett, és lázas egyeztetésbe kezdett a Fed, a pénzügyi felügyelet, illetve az európai központi bankok vezetőivel. Csőstül jön a baj, egy roszszul bevitt ajánlattétel is hozzájárult a nagy eséshez.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.