Nem minden jött be a Molnak

Átdolgozhatja 2006-ban kitűzött, 2010-ig szóló stratégiáját a Mol. Az olajtársaság számai egyelőre néhány akkori célkitűzéstől elmaradnak, de külső okok miatt.

Lapunk felmérése szerint a Mol-csoport számadatai egyelőre több tekintetben elmaradnak a 2006-ban tett, 2010-re szóló ígéretektől. Az olaj- és gázkitermelést 2005-höz képest az akkori mintegy napi 100 ezer hordónak megfelelő mennyiségről ígéretük szerint 2010-re megháromszorozták volna. Tavaly ez a szám – a jelentős kitermelő horvát INA-val együtt – 135 ezer volt. A 2,1 milliárd dolláros úgynevezett EBITDA-nyereség (azaz a kamatok, az adózás és az értékcsökkenési leírás előtti eredmény) – jelentős hullámzások után – most majdnem ugyanennyi, noha 2010-re 3,5 milliárd dollárt ígértek. A befektetések megtérülési mutatója szintén nem éri el a kitűzött 15 százalékot: az jelenleg 5,4-8,8 százalék között mozog, ez a mutató pedig még 2005-ben is magasabb volt.

Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató egyelőre hallgat arról, hogy lesz-e irányváltás az energiakonszernnél
Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató egyelőre hallgat arról, hogy lesz-e irányváltás az energiakonszernnél

Az immár a szlovák és a horvát nemzeti energiavállalatot is irányító, igen kiterjedt tevékenységet végző magyar csoport ugyanakkor több tekintetben már megközelítette vagy túllépte a 2006-ban megcélzott számokat. Az üzemanyag-előállítás 2009-re majdnem megduplázódott (11 millióról 19 millió tonnára), a Mol-töltőállomások száma immár bőven meghaladja az 1500-at, az eladósodottság pedig az ígért 30 százalékot csak néhány százalékkal lépi túl. A költségek is csökkentek, legalább az ígért 285 millió dollár mértékig (ez a nyilvános adatokból nehezen követhető.) Az általános célkitűzések tekintetében – szigorú költséggazdálkodás, a befektetési lehetőségek kihasználása – a menedzsment szintén nem tért le a kijelölt útról: a világban számos vállalatot felvásároltak, több ilyen lehetőségtől pedig a túlzott kockázatok miatt visszaléptek.

Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató felvetésünkre közölte: a Mol igazgatósága az év második felében tűzi napirendre a stratégia értékelésének, esetleges módosításának kérdését, így azt egyelőre nem kívánja véleményezni.

A 2006-ban kitűzött stratégia végrehajtási folyamatáról a Mol nyilvános rendezvényein évek óta nem esik szó, nyilván nem véletlenül. Ugyanakkor az olajtársasághoz közeli forrásaink a néhány számadat elmaradását azzal indokolták, hogy a világ nagyon sokat változott azóta: gondoljunk például az OMV-felvásárlás félezer milliárd forintot felemésztő megakadályozására, az olajár zuhanására vagy a világgazdasági válságra. Ezekhez a külső feltételekhez a menedzsment – meggyőződésük szerint – a lehető legjobb módon alkalmazkodott. Ráadásul a teljesítésre rendelkezésre áll még az idei év. A menedzsment talpraesettségét az bizonyítja, hogy a Mol számai a kedvezőtlen nemzetközi környezetben is jobban alakultak a versenytársakénál –érvelnek. Ennek alapján egyetlen részvényes sem volt, aki a 2006-ban ígért számok eddigi elmaradását felhánytorgatta volna a vezetőségnek.

Már az új stratégián dolgoznak, de az olajtársaság berkeiben olyan vélemények is hallhatók, hogy a jövőben talán nincs is értelme ilyen távú és ennyire konkrét stratégiai célkitűzéseket hirdetni. Mindazonáltal a Mol most 2012-re 4,1 milliárd dolláros EBITDA-nyereséget ígér. Igaz – teszik hozzá azonnal –, csak abban az esetben, ha a világgazdasági helyzet a mostani előrejelzések szerint alakul.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.