Négy Mancs: libamájas szalámitaktika
A Négy Mancs osztrák állatvédő szervezet pozitív listára vette azokat a magyar baromfitartókat, akik vállalták, hogy lemondanak a májhasznosítású libák töméséről, illetve a húslibák tépéséről. Az állatvédők ezeket a technológiákat úgy ítélik meg, hogy alkalmazásukkal szenvedést okoznak az állatoknak. Az együttműködő termelőkről összeállított listát osztrák és német élelmiszer-nagykereskedőknek és áruházláncoknak küldték el.
Bárány László, a Baromfi Terméktanács elnöke érdeklődésünkre furcsállta, hogy egyes magyar baromfitartók a terméktanács háta mögött megegyeztek az állatvédő szervezettel. Szerinte a Négy Mancsnak sikerült megosztania és egymás ellen fordítania a baromfitartókat. Az elnök szerint a következmény a termelés további csökkenése és újabb munkahelyek elvesztése lesz. Bárány László úgy ítélte meg: a húslibaágazat termelésének körülbelül kétharmadát adják azok a cégek, amelyek együttműködnek a Négy Manccsal, és ezzel lehetőséget adnak, hogy a töb bieket stigmatizálják és kiszorítsák a piac ról. A májlibásoknak valamivel jobb a helyzetük – a libamájra olyan cégektől származó kereslet van, amelyeknek nem tud ártani az állatvédők propagandája.
Szabó Miklós, a debreceni székhelyű, húsliba-előállítással foglalkozó Tranzit-Ker Zrt. igazgatója szerint az elmúlt években bebizonyosodott, hogy az állatvédők képesek elérni, hogy az áruházláncok ne vegyék meg azt a terméket, amelyet támadnak, ezért a termelőknek mindenképpen egyezségre kell jutniuk az állatvédőkkel a piacra jutás érdekében. Mivel az utóbbi időben toll ára annyira visszaesett, hogy a tépésen már nincs haszon, nem kellett túl nagy anyagi áldozatot hozniuk.