Mélyből a magasba
Az OTP Bank részvényeinek „újkori” gyengülése a Lehman Brothers-csőddel egy időben kezdődött. A Soros Fund Management LLC október 9-i tranzakciói vitték be az első mély ütést, utólag ezért az akciójáért Soros György alapját félmilliárd forint bírsággal sújtotta a magyar felügyelet. A Lehman csődje után alig egy hónappal egy bécsi konferencián egy – később szerencsétlennek minősített – kijelentés hangzott el Urbán László vezérigazgató-helyettes szájából, amely borzolta a befektetők kedélyét. A bank „túlélési módban” dolgozik – mondta az azóta távozott vezető. Ekkor a befektetők azt tapasztalhatták, hogy amíg a vállalatcsoport egy részvénye 2008. szeptember 19-én még 7 ezer forintot ért, október 27-én már csak 2550-et. Az esés 2009 márciusáig tartott, aznap az ár 1300 forint alá is esett. Ekkor a magyarok rendkívül magas devizahitel-állománya volt a fő gond, hiszen ha ezek jelentékeny része bedől a gyenge forint miatt, az a banki szektorra is borzasztó hatással lett volna –mondta Gyurcsik Attila, a Concorde elemzője.
Gyengítette az árfolyamot a politikai, majd a költségvetés számai körül kialakult bizonytalanság is. A csoport a lehető legjobbkor adott túl az Garancia biztosítón, erőssé téve tőkehelyzetét a válság alatt.
A Bajnai-kormány intézkedései, s a javuló nemzetközi hangulat is javított a helyzeten: ma már, töretlen növekedés mellett, a 2008. szeptemberinél magasabb, 7200 forint körüli jegyzés alakult ki, s a részvények szinte lekövették az amerikai S & P 500 index mozgását.
Tavaly az OTP eredménye 31 százalékkal esett, de így is 151 milliárd forintos eredmény ért el a bankcsoport. A következő időszak mozgásait elsősorban a válság utáni kilábalás befolyásolja majd. A munkanélküliség csökkenése és a gyors gazdasági növekedés pozitívan hathat az árfolyamra. Fontos kérdés, hogy a bank milyen stratégiával próbálja növelni súlyát a régióban: ahol erős a betétbázis, ott kedvezőbb a helyzet. Ilyen Magyarország és Bulgária. Kérdés melyek lesznek azok az országok, ahol megerősítik terjeszkedésüket akár akvizícióval, akár az organikus fejlődéssel.