Kórház-pedagógia: virtuális iskola

A Magyar Telekom Civil Stratégiai Partnerség pályázat második körének nyertesei a Kórházpedagógusok Egyesülete karöltve a Tölösi Péter Alapítvánnyal, valamint a Szívlapát Alapítvány.

A Magyar Telekom 2009 júliusában írt ki pályázatot kiemelten közhasznú és közhasznú társadalmi szervezetek részére. A vállalat célja a pályázattal az volt, hogy olyan partneri viszonyt alakítson ki civil szervezetekkel, mely három éven keresztül biztos pénzügyi alapot nyújt a pályázaton nyertes szervezetek programjainak megvalósításához, elősegítve a magyar társadalom számára kiemelten hasznos célok megvalósulását.

Azokat a pályázatokat várták, melyek a társadalmi és környezeti problémákra vonatkozóan olyan programot terveznek megvalósítani, melyek a lehető legszélesebb rétegekhez jutnak el, és az érintettség megteremtésével összekovácsolnak különböző társadalmi csoportokat.

Korábban beszámoltunk már a Telekom pályázatát elnyert Kék Pont Drogambulancia és Drogkonzultációs Központ Alapítvány tevékenységéről, amely az első körben került a támogatottak körébe.

Kevesen ismerik a Kórházpedagógusok Egyesületét. Nem véletlenül, hiszen a szakmabeliekből is mindössze néhányan hallottak munkájukról. Kocsis Krisztina, a szervezet programvezetője szerint az átlagemberekben fel semmerül, hogy azok a gyerekek, akik betegségük miatt hosszú hónapokig tartó kezelésre szorulnak, kórházpedagógusok nélkül behozhatatlan hátrányra tennének szert iskolai tanulmányaikban.

Játék és tanulás

A segítségre azonban nem csupán a tananyag bebiflázásában van szükség. A kórtermekbe „száműzött” gyerekek nem találkoznak nap mint nap a társaikkal, lemaradnak a közös játékokról, csínytevésekről, s az osztálykirándulásokat is csak hírből ismerik. A kórházpedagógusok segítenek a gyerekek kórházi kezelése alatt azzal, hogy az iskolaihoz és otthonihoz hasonló környezetet teremtenek.

Fejlesztő játékokkal terelik el a kicsik figyelmét, a nagyobbaknak pedig segítenek a tanulásban. A már otthon lábadozó gyerekeknek és családtagjainak segítenek a felépülésben és a közösségbe való visszatérésben. Az iskolák és osztálytársak felkészítésén belül iskolalátogató programokat indítanak, valamint felvilágosító előadásokat tartanak az iskolásoknak a társukat ért betegségről.

Hosszú távú program

„A Telekom segítsége óriási ugrást jelent az egyesületnek, hiszen korábban csak évi egyszeri találkozóra volt lehetőségünk, most azonban komplex, többéves programot tudunk megvalósítani” – fogalmaz Kocsis Krisztina. „Az egyesület kapott laptopokat mobilinternet-használattal, így a világhálón keresztül a gyerekek megkapják az anyagot, sőt, ha már jobban érzik magukat, akkor virtuálisan a Skype programon keresztül részt is vehetnek az órákon.” Ez persze az iskola részéről is feltételez egy bizonyos technikai felkészültséget, amelyben általában a szülők segítenek: számítógépet, webkamerát visznek az osztályba, így az otthon fekvő tanuló csatlakozni tud a többiekhez.

Az infokommunikációs eszközökön túl a támogatásból az ország 8 kórház-pedagógiai központja eszközbeszerzésre is fordítja a támogatást; elsősorban fejlesztő játékokra, kézműves eszközökre, írószerekre.

Nem „száműzöttek”!

A támogatásból jut a pedagógusok továbbképzésére, tréningekre. „Az egyik legfontosabb programunk a kollégák kiégésének megelőzése. Akad olyan kórházpedagógus, aki tizenkilenc éve egyedül dolgozik egy kórház gyermekonkológiai osztályán, pedig ez a munka igazán embert próbáló feladat. Sokan kérdezik, hogyan tudunk ilyen beteg gyerekekkel dolgozni nap mint nap, hiszen sokan az életükért küzdenek. Mi azonban nem látjuk őket betegként, hanem gyerekként tekintünk rájuk: szeretnek játszani, némelyik szívesen tanul, a másik kevésbé. De ezek a gyerekek akarnak, szeretnének ismét az iskolapadban ülni. Célunk, hogy a súlyosan beteg gyermekek is teljes gyermekkort élhessenek meg, játszhassanak, alkothassanak, tanulhassanak, mint egészséges társaik” – mondja Kocsis Krisztina.

Az egyesületnek a Telekomtámogatásból megvalósuló hároméves projektje a daganatos és vérképzőszervi megbetegedésben szenvedő gyermekekkel foglalkozik. Kocsis Krisztina kiemeli, hogy a többi kórházi osztályon is fontos lenne, hogy szakember foglalkozzon a kis betegekkel, amikor azonban az egyesület hat évvel ezelőtt Pécsett elindult, s elkezdték felkutatni az országban dolgozó mindössze 50 kórházpedagógust, kiderült, legtöbbjük onkológiai osztályokon dolgozik.

Modellek honosítása

Az egyesület több külföldi intézettel működik együtt. A tübingeni gyermekklinika kórházpedagógus-szervezetének a vezetője rendszeresen jön Magyarországra, és az egyesület konferenciáin már több alkalommal tartott előadást. Magyarországon egyébként a német kórházakban bevált programot igazították az itthoni körülményekhez. A budapesti kórházpedagógusok pedig olasz kollégákkal tartanak szoros kapcsolatot.

AKórházpedagógusok Egyesületének komoly partnere a szintén pécsi Tölösi Péter Alapítvány. Ezt a szervezetet 1990-ben hozták létre a leukémiában és tumoros betegségben szenvedő gyermekek gyógyításáért. Céljuk, hogy segítsenek a pécsi PTE Gyermekklinika Onkológiai Osztályán kezelt és az utógondozott gyermekek, valamint családjaik számára. A két szervezet már korábban is nyert pályázatot közösen: csaknem 20 ezer euró támogatást kaptak a Norvég Civil Támogatási Alaptól tavaly, amely szintén hozzájárul programjuk megvalósításához.

„Mit tehetnék érted, hogy elűzzem a bánatod?”

A közelmúlban Pécsen rendezett konferenciát a Kórházpedagógusok Egyesülete a Magyar Telekom támogatásával. A Tölösi Péter Alapítvány 1990 óta támogatja a Pécsi Gyermekgyógyászati Klinika Onkoló giai Központjában kezelt, gondozott gyermekeket és családjaikat.

Az ápolási körülmények fejlesztésével, diagnosztikai eszközök vásárlásával járul hozzá a hatékonyabb gyógyuláshoz. Rehabilitációs központot működtet a rákbeteg gyermekek életminőségének javítása érdekében.

A két szervezet hosszú évek óta sikeresen szervez és valósít meg prevenciós és rehabilitációs célú gyermekprogramokat a kórház falain belül és kívül. A gyermekonkológiai osztályon élmény-, mozgás- és művészetterápiás programokat szervezünk, valamint a gyerekek által közkedvelt kézművesprogramokat valósítunk meg. Gyógytornászaink figyelemmel kísérik a gyermekek fizikális állapotát, segítenek csökkenteni a kezelések okozta mellékhatások kialakulását. Szeretnék elérni, hogy minden rákbeteg gyermek kapcsolatban tudjon maradni családtagjaival, barátaival és iskolájával. A Magyar Telekom rendszerén belül, notebook és mobilinternet folyamatos biztosításával a négy fal közé szorult gyerekek számára is kitárulhat a világ. Kevésbé szigetelődnek el, képesek maradnak a folyamatos kommunikációra, megoszthatják élményeiket, érzéseiket a barátaikkal, szeretteikkel. Iskolájuk távolról is segítheti tanulásukat.

A játék és a kézműves-foglalkozások teljessé teszik minden gyermek életét. El kívánják érni, hogy a kórházi játéksarkok a 2–18 éves korosztály számára sok-sok örömet jelentsenek, és lehetőséget a kikapcsolódásra, ezért minden onkoló giai központot segítenek játékokkal, könyvekkel, terápiás eszközökkel. Fontosnak tartják a szülők és családok lelki támogatását. Segítenek abban, hogy hogyan rendezkedhetnek be a kórházi hétköznapokra, miképp támogathatják gyermeküket a betegség ideje alatt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.