Földrajztanárból animátor
A cégek is egyre inkább keresik, és igyekeznek szorosra fűzni a kapcsolatot velünk. Mindenki kompromisszumkészebb – mondja Pelek Zsolt, a Közép-magyarországi Regionális Munkaügyi Központ (KMRMK) budapesti X., XVI., XVII. kerületi kirendeltségének vezetője. – A kérdés, hogyan és mikor fogja felszívni a gazdaság az állás nélkül maradt tömegeket. A főváros környékén továbbra is jobbak az esélyek, mint az ország más részein, de én egy darabig még itt is a munkanélküliség növekedésére számítok. A legnehezebb a várhatóan hosszú stagnálás lesz. A „ne halászni taníts meg, hanem adj halat!” – stratégia nem fog működni. Sokaknak át kell képezniük magukat, nyelvet tanulni, ingázni vagy akár költözni. A diplomásokat és a fiatalokat féltem legkevésbé, ők tapasztalataink szerint most is igyekeznek maguk megoldani a problémáikat, mobilabbak, beszélnek legalább angolul, ami sokat segít például külföldi munkavállalásnál – teszi hozzá.
Sabacz Róbert, a váci kirendeltség vezetője sem látja a gazdaság élénkülésének jeleit, s ő is az álláskeresők számának enyhe növekedésével kalkulál. A kirendeltségen jelenleg kétszer annyi regisztrált álláskeresőt tartanak nyilván, mint négy éve. – Az elhelyezkedők aránya tavaly és 2008-ban szinte megegyezett, 32, illetve 33 százalék volt a teljes létszámhoz mérten, amiből úgy is tűnhetne, hogy nem nagy a krízis, csakhogy sokan nem a végzettségüknek megfelelő állást kapnak. Mérnökök dolgoznak technikusi feladatkörben, de tudunk olyan földrajztanárról is, aki animátor lett külföldön – teszi hozzá.
A közép-dunántúli régióban nagyságrendekkel csökkent a csoportos leépítések száma, valamelyest növekszik az álláskínálat, de a kis- és középvállalkozók többsége kivár: le már nem építenek, de nem is fejlesztenek. Zimmermann József szerint halvány jelei vannak az élénkülésnek, de az erős nyugat-európai kötődés miatt a gazdaság nagy motorjai még nem indultak be. Észak-Magyarországon valamivel bíztatóbb a helyzet. –Az év első két hónapjában többen visszaálltak a részmunkaidős foglalkoztatásról a teljes, illetve a több műszakos termelésre, és a támogatást nem igénylő új álláshelyek száma is nőtt, közel nyolcszázzal, azaz csaknem ötven százalékkal – mondja Szabó József, az Észak-magyarországi Regionális Munkaügyi Központ (ÉMRMK) főigazgatója.