Átverte befektetőit a Goldman?

Nyomban 13 százalékot veszítettek értékükből New Yorkban a Goldman Sachs papírjai, így több mint 10 milliárd dollárral csökkent piaci kapitalizációja a hírre: az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet (SEC) beperelte a bankcsoportot, befektetőinek átverésével vádolva meg.

Az ügy fókuszában egyetlen befektetési eszköz és egy alig több mint egymilliárd dolláros tranzakció áll. A látványos piaci reakciónak nem is annyira a Wall Streeten szinte bagatellnek számító öszszeg, hanem Amerika egyik vezető bankházának üzleti hírneve, illetve Lloyd Blankfein cégvezető jövője szempontjából van jelentősége. Vasárnapi, londoni hír szerint az FSA, a brit felügyelet is bekapcsolódott a vizsgálatba.

A szóban forgó befektetési eszköz az Abacus-portfólió, amelyet a Goldman még 2007-ben azért hozott létre, hogy saját maga, illetve egyes befektetői profitálhassanak az amerikai ingatlanpiac későbbi összeomlásából. A piacon kínált, úgynevezett értékpapírosított kötelezvényportfóliókat (CDO) úgy állították össze, hogy abba másodrendű, azaz a „nem a legmegbízhatóbb” adósokkal szembeni jelzálogköveteléseket is fedezetként csomagoltak. Mint ahogyan azt helyesen mérték fel, az ingatlanpiac összeomlott, az Abacus-portfóliók veszítettek értékükből, a befektetők rovására pedig azok nyertek, akik éppen ellenkező irányban spekuláltak.

A The New York Times (NYT) már tavaly decemberben beszámolt a portfóliókról, mint ahogyan arról is: az ismert amerikai milliárdos, John Paulson fedezeti alapja nyert az ingatlanpiac bebukásán. Mostani keresetében a SEC viszont egyenesen azt állítja: Paulson kérésére hozta létre a befektetési eszközt a Goldman, ami – ha igaz – azt jelenti: lényegében piaci balekokat kerestek, akiknek rovására nyerészkedhetnek. (Paulson csak névrokona Henry Paulsonnak, az akkori amerikai pénzügyminiszternek, a Goldman korábbi első emberének.) Miközben a Paulson & Co. egymilliárd dollárt nyert így, a CDO-kból bevásárolt befektetők ugyanannyit veszítettek. Első helyen szerepel köztük a holland ABN Amro megszerzésével 841 millió dolláros hiányt örökölt Royal Bank of Scotland.

A brit kormány ellenőrzése alatt lévő bank és a pénzügyi válság legelső európai áldozata, a düsseldorfi IKB Deutsche Industriebank (amely pedig 150 milliót bukott) most fontolgatja, hogyan léphetne fel pénze visszaszerzése érdekében. A Goldman Sachs „teljesen megalapozatlannak” nevezte a vádat, a Paulson & Co. pedig közölte: nem tárgya vagy vádlottja a vizsgálatnak. (Paulsonnal szemben a SEC más ügyben is vizsgálódik, azt gyanítva: másokkal, köztük Soros György alapjával összejátszva spekulált az euró további esésére a dollárral szemben a görög államháztartási válság nyomán.)

Az ügynek igen jelentős politikai következményei lehetnek Amerikában. A kongreszszusban most folyik a pénzügyi felügyeleti rendszer átalakítása, és Barack Obama elnök a vétóját is kilátásba helyezte, ha nem a megfelelő törvény születik. – Ha beigazolódnak a SEC vádjai, úgy megerősítik az emberek gyanúját: ezek a pénzintézetek a teljességig önzőek. Ennél semmi sem kártékonyabb. Ez bőven túlmegy a felelőtlenségen, az inkompetencián. Ez cinikus, önző nyerészkedés – nyilatkozta Steve Fraser gazdaságtörténész a vasárnapi NYT-nak.

Üzletkötők a Goldman Sachsnál
Üzletkötők a Goldman Sachsnál
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.