Díjnyertes panelplasztika
Több mint kétszáz pályamunka érkezett tavaly az Év homlokzata pályázatra, amit kétévente hirdetnek meg, és immár ötödik alkalommal díjaznak több kategóriában. A versengés népszerűségét és elismertségét jelzi, hogy az előző kiírásra még csak száz épületet neveztek be, ami éppen fele a mostaninak. Mint a pályázat alapító és fő támogató cége, a Baumit Kft. ügyvezetője, Illy Gábor megfogalmazta: most, egy visszaeső piacon még jobban látszanak a minőségi építkezések.
Az öt kategóriában – családi ház, társasház, középület, panelfelújítás és műemlék – meghirdetett verseny célja, hogy ötletekkel és követendő mintákkal szolgáljon széles körben. A legnépszerűbb a családi házak és a középületek kategóriája, bár az idén először önállóan megméretett panelekből is majdnem húsz nevezés érkezett. A tervezők és a kivitelezők, illetve tulajdonosok egyaránt neveznek, a megvalósult homlokzatok azonban a tervezőés akivitelezőközösmunkáját dicsérik. No meg a megfelelő anyagválasztást. A panelfelújításoknál piacvezető termékforgalmazó Baumit vezetője ugyanis úgy látja, hogy a nagy projekteknél a kíméletlen árverseny elsőként a felhasznált anyagok minőségének rovására megy. Holott a korszerű, minőségi anyagok időállóbbak az olcsóknál, sőt ma már öntisztuló homlokzatokhoz is kapható speciális anyag, ami a szennyezett levegőjű városokban a homlokzatokat elcsúfitó kosz ellen olcsóbb védekezés lenne, mint a teljes felújítás.
Az Év homlokzatának címéért versengő pályamunkákról független szakmai zsűri dönt, és a bírálat elsődleges szempontjai közé tartozik, hogy az épület formájához képest milyen a homlokzat színe, textúrája és rajzolata, az anyagválasztás harmonizál-e a nyílászárókkal, a felület tagoltságával, méretével. A homlokzat egy épület legfeltűnőbb eleme, és meghatározó jelentősége van az utca arculatára. A versenynek önmagán túlmutató jelentősége van. Nem titkolt szándék, hogy a díjazott pályaművek ízlést formáljanak, és követendő példákat jelentsenek.
A panelkategória fontosságát hangsúlyozva kiemelték: a felületek hatalmas mérete miatt a homlokzati megoldások tízezrek esztétikai komfortérzetét javíthatják egy-egy városrészben. A panelprogram keretében megvalósuló beruházások ezért nem csupán hőszigetelési, vagyis energetikai szempontból fontosak, hanem a környék arculatára gyakorolt rendkívül jelentős hatásuk miatt is. A benevezett panelek közül a kategórianyertes angyalföldi házról a bíráló azt mondta: érdekes kísérlet, mert színtervében nincs hagyományos rajzolat, a megvalósítás pedig komoly kivitelezői fegyelmet követelt. Ugyancsak díjat kapott a paksi Szent Erzsébet utcai „Tulipános” panel, ami hajdan óriási vitákat váltott ki. A homlokzatfelújítás során az eredeti rajzolat visszaköszön, amit immár a helyi érték védelmeként értékeltek.
A zsűri külön értékelte, hogy az adott homlokzat összhangban áll-e a szomszédos épületekkel. Ez különösen fontos volt olyan pályamunkák esetében, amelyek egy történelmi képbe illeszkedő, új látványelem megjelenéséről szóltak.
A műemléki homlokzatok esetében új szempontként jelent meg, hogy a felújítás megtervezése során figyelembe vették-e a történelmi épületet megalkotó elődök szándékait. Műemlék kategóriában a hajdúböszörményi református templom, középületek közül a pápai Tarczy Lajos Általános Iskola kivitelezése nyert. A családi ház kategóriában egy alsóörsi, különleges megjelenésű ház, társasházak közül meg egy pasaréti bauhasos stíluselemekkel épült villa lett a befutó.