Túljegyezték a görög kincstárjegyeket

Túljegyezték a görög kincstárjegyeket a befektetők tegnap: a meghirdetett 1,2 milliárd euró helyett 1,56 milliárdért vásároltak hat és tizenkét hónapos papírokat, ám a hozam 4,55 és 4,85 százalék között mozgott. Vagyis a piacok emelték a tétet: januárban ezekért az értékpapírokért még csak 1,38–2,2 százalékot kértek. Elemzők úgy nyilatkoztak, hogy az eurózóna tagországai és az IMF által felkínált 45 milliárd eurós hitelkeret egyelőre eloszlatta a kételyeket Athén fizetőképességével kapcsolatban, de nem adott választ az alapvető kérdésre, hogy Görögország képes-e rendbe szedni pénzügyeit, miközben a gazdaság súlyos recesszióba sodródik.

A görögügy egyik tanulsága, hogy az Európai Bizottságnak bővebb jogosítvánnyal kellene rendelkeznie a költségvetési folyamatok ellenőrzésére. Ezt eddig a tagországok megtagadták, de a hamis görög adatok fényében nyilvánvaló, hogy a végrehajtó testületnek, illetve az Eurostatnak sokkal mélyebben bele kell tekintenie a számokba, s nyilván időben lépni kell a kiigazítások elrendelésére és végrehajtásának kierőszakolására. Ezzel kapcsolatban ma terjeszt elő ötleteket Ollie Rehn pénzügyi biztos. A cél a gazdaságpolitikai összhang előmozdítása.

A pénzügyminiszteri tanács, amely péntektől a soros elnökséget adó ország fővárosában, Madridban ülésezik, ezt is megtárgyalja. A legutóbbi márciusi találkozón a tárcavezetők más feszültségeket is számba vettek. Mint leszögezték: már a válság előtt is érzékelhető volt, hogy az eurózónában a versenyképesség igencsak egyenetlenül alakul, s az országok folyó fizetési mérlegének egyenlegében is nagy eltérések tapasztalhatók. A német, holland, osztrák többletekkel nagy spanyol, portugál, görög hiány áll szemben. Ha eltérő módon és mértékben, de minden országban szükségessé válik a beavatkozás. Négy területen: a költségvetési és bérpolitikában, a munkaerőpiacon, az áru- és szolgáltatási piacokon, valamint a pénzügyi szektorban. A termelékenység fokozása, az exportszektort támogató forrásallokáció előmozdítása mellett a nagy hiányt felhalmozó országoknak a költségvetési deficitet is le kell szorítaniuk négy területen: a költségvetési és bérpolitikában, a munkaerőpiacon, az áru- és szolgáltatási piacokon, valamint a pénzügyi szektorban.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.