„Kirakateljárás” Szurgut-ügyben

Az orosz Szurgutnyeftyegaz nevű olajvállalat tavaly április óta nem képes elérni, hogy 21 százalékos Mol-tulajdonrészét bejegyezzék a magyar olajcég részvénykönyvébe. Tegnap orosz lapok – a Kommerszant és a Vedomosztyi – tudósítottak arról, amiről nem hivatalosan már hetek óta hallani: ez a Mol most áprilisi közgyűléséig sem fog sikerülni, tehát az orosz társaság alighanem ismét a kapukon kívül reked. A belépéshez formálisan az szükséges, hogy a Magyar Energiahivatal (MEH) tudomásul vegye, az orosz társaság tavaly az osztrák OMV-től – mintegy másfél milliárd dollárért – megvásárolta a pakettet. A MEH azonban különböző hiányos adatokra hivatkozva a tavalyi közgyűlés előtt megtagadta a tudomásulvételt.

Noha a szintén igen zárkózott, a Kremlhez közel állónak mondott orosz olajkonszern helyi források szerint úgy érzi, már minden szükséges adatot megadott, a MEH most a pénzügyi felügyeletnél folyó vizsgálatra hivatkozva nem ad zöld utat.

Eme vizsgálatokat lapunk kérdésére hazai hivatalos körök is csupán egy kirakateljárás részeiként jellemezték. Szerintük a Szurgutnak – vagy ha úgy tetszik, az orosz kormánynak – értenie kellene az „üzenetből”, miszerint ebben a formában a társaság nemkívánatos szereplő a hazai energiapiacon. Állításuk szerint a Szurgut most egyet tehet: valamilyen módon eladja a csomagot. Más elemzők fő vevőesélyesnek magát a Molt tartják, amelynek többi részvényénél ma már szerintük – különböző úton-módon – a társaság vezetőinek befolyása érvényesül. Nemrég azonban a Szurgutnyeftyegaz első embere, Vlagyimir Bogdanov úgy nyilatkozott, nem kívánja eladni a csomagot. Egyes vélemények szerint nem lenne meglepő, ha az orosz társaság nemzetközi pert indítana a magyar befektetések biztonságának megkérdőjelezésével.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.