Ébresztőt fújtak a cégek

– Már régen nem az a kérdés, hogy mivel lehetne ide vonzani a külföldi befektetőket, hanem az, hogy a már itt lévőket mivel bírjuk maradásra – mondta tegnap Bienerth Gusztáv. Az AmCham elnöke annak az úgynevezett fehér könyvnek a tegnapi bemutatóján, amelyben az amerikai-magyar és a német-magyar kamara (DUIHK), valamint a Joint Venture Szövetség (JVSZ) foglalta össze a leendő kormány felé megfogalmazott elvárásaikat.

A befektetők a hatékonyan működő közszférát, átláthatóságot, a korrupció elleni határozott fellépést, valamint az oktatási és a munkaerőpiac reformját elengedhetetlennek tartják az előrelépéshez.

Saját adóreformot is készítettek, amelyet Heinczinger Róbert, az Ernst & Young könyvvizsgáló cég partnere ismertetett. A gazdaságot a GDP 4-4,5 százalékának megfelelő, azaz 1100 milliárd forintos adókönnyítéssel lehet rendbe tenni egyrészt adóátrendezések, másrészt a közterhek jóval keményebb behajtása révén. Elképesztő aránytalanságokkal terhelt a magyar adórendszer: a 4,5 millió adóalany másfél százaléka, 162 ezer ember dobja össze a személyi jövedelemadó 33 százalékát, miközben 1,1 millió főt, azaz minden negyedik embert – papíron – minimálbéren foglalkoztatnak, és ők gyakorlatilag adót sem fizetnek. A minimálbéresek közül 300 ezren állnak munkaviszonyban, a többiek egyéni vállalkozók – hangzott el.

A társaságokat sújtó adókulcsok is befektetőriasztók. Az utált és megszüntetendő iparűzési adót is beszámítva 30 százalék feletti a társaságok adóterhe, így nem is csoda, ha ezt látván már csomagol is a lehetőségeket feltérképező üzletember. A kamarák ezért azt javasolják, hogy a munkáltatók által fizetett, élőmunkát sújtó nyugdíj-biztosítási járulékot 24-ről 19 százalékra csökkentsék a kétszázalékos egészségbiztosítási járulék eltörlése mellett. Az egészségügyi hozzájárulás 27 százalékban megállapított mértéke helyett egységes 8 ezer forintos befizetést javasolnak. Valamennyi átalány típusú adót eltörölnének, mert az ezt választók indokolatlan kedvezményekben részesülnek. Megszüntetnék a kis adókat is, mert beszedésük többe kerül, mint amennyit hoznak. Ide sorolják az innovációs járulékot, a szakképzési hozzájárulást és a rehabilitációs járulékot.

A cégek osztalékadóját viszont 25-ről 10 százalékra redukálnák. Megnyírbálnák a szövevényes kedvezményrendszereket is, az adójóváírást eltörölnék. Az építményadót egységesen bevezetnék azzal a megkötéssel, hogy azt le lehessen vonni a személy jövedelemadóból. Az előbbi intézkedések párosulnának az ellenőrzési rendszer igen komoly szigorításával, a feketemunka és az adóelkerülés kőkemény büntetésével. Egymillió forint felett csak banki átutalással lehetne fizetni. Heinczinger Róbert az adóreform ütemezésérnek részleteibe nem ment bele, s illetékesség híján arra sem tett javaslatot, hogy az adóreformmal kieső összeget a kormány honnan pótolja. Vahl Tamás, a német-magyar kamara elnöke végezetül elmondta, hogy javaslatcsomagjukat eljuttatták a pártokhoz, de az abban foglaltak nem köszönnek vissza a kampányban.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.