A Fidesz nemet mond a „rezsinövekedésre”
– A bizottsági ülésen párttársával együtt úgy fogalmazott: nem növelhetők tovább az emberek rezsiköltségei. Tehát Fidesz-kormány alatt nem lesz gázáremelés?
– A kérdés korai. Ha a Fidesz kormányra kerül, majd ama felelősség tudatában nyilatkozik. Szakmailag azonban elfogadhatatlan, hogy a szociálliberális kormány az elmúlt nyolc évben 15 alkalommal emelte a gázárat. Ráadásul a drágulás mértéke rendre meghaladta az inflációt. A probléma nem gazdasági, hanem társadalompolitikai: tizenöt éve alakult ki ugyanis az a tulajdonosi-szabályozási rendszer, ami ezt lehetővé teszi. A közműszolgáltatók a nyugat-európai országokban – néhány kivételtől eltekintve – közösségi tulajdonban állnak.
– Lesz pénz ezeket a szolgáltatókat visszavásárolni?
– Ennek eldöntését bízzuk a következő kabinetre. De a dolog nem ilyen egyszerű. A Fidesz kormányra kerülése esetén újra kívánja tárgyalni a közművek szerződéses, intézményi, elosztási, jogszabályi kereteit. Ebbe sok más mellett a tulajdonviszonyok is beleértendők. Mivel egy erős kormány jobban kordában tudja tartani a szolgáltatókat, reméljük, sikerül majd eredményeket elérnünk. Meggyőződésem ugyanakkor, hogy hiba kizárólag a mostani szereplőkkel tárgyalni: évtizedes távlatban az ellátás bizonyára más szerkezetű lesz. Újra kell építeni a hazai energiarendszereket. Ma túlzott a gázfogyasztás: a jövőben például a helyi alternatív energiaforrások nyerhetnek teret. Persze csodát ettől sem szabad várni.
– Kormányon miért nem intézte ezt el a Fidesz?
- Tíz-tizenkét évvel ezelőtt, a privatizáció után három évvel még egész más volt a világ. Mi is tapasztalatlanabbak voltunk, és a problémák sem vetődtek fel ilyen élesen. Mindazonáltal akkor is komoly vitákat folytattunk az energiaárak leszorítása érdekében. Ennek eredményeképp a tarifák a szocialista kormány időszakánál jóval visszafogottabban emelkedtek.
– Most akkor mit ígér a Fidesz: nem növelik a gázárat, majd meglátjuk, vagy csak az infláció mértékével?
– Egyelőre azokkal a kijelentésekkel kell beérje, amelyeket ténylegesen mondunk. Azt szögeztük le, hogy a mostani áremelés infláció feletti volt, ami elfogadhatatlan. Nem tűrhető tovább, hogy a családi költségvetésnek immár 70-80 százaléka megy el a rezsire. Ez semmiképpen sem növelhető. Arról, hogy a jövőben a gázáremelés alatta marad-e az inflációnak, egyelőre nem nyilatkoznék. Ha majd odajutunk, e tárgyban is készséggel állok rendelkezésre.