Miből készül a damaszkuszi penge?

Csaknem negyedével nőtt a globális acéltermelés februárban az egy évvel azelőttihez képest, jelezve, hogy a világgazdaság a válságból kivezető útra lépett.

Az Acél Világszövetség (WSA) statisztikája szerint 24,2 százalékkal, 107,5 millió tonnára növekedett a kohókban csapolt nyersacél mennyisége. Igaz ugyanakkor, hogy januárban 113,4 millió volt az össztermelés, ám ha a három nap különbséget és a világelső Kínában a holdújév miatti leállásokat is figyelembe vesszük, akkor már havi szinten is növekedés tapasztalható. Ma már minden második tonna acélt Kínában gyártják, az ázsiai országban egy év alatt 22,5 százalékkal, 50,4 millió tonnára bővült a termelés, elsősorban a járműipar és az infrastrukturális beruházások támasztotta fokozódó igények miatt. A második helyen Japán áll 8,4, a harmadikon pedig az Egyesült Államok 5,9 millió tonnás kibocsátással. A legnagyobb európai gazdaság, Németország 3,41 millió tonnával szerepel a statisztikában. Magyarország a januári 125 ezer után februárban 115 ezer tonnás teljesítményről számolt be.

A WSA különösen kedvező fejleményként értékeli a kapacitáskihasználásban történt gyors előrelépést. A gazdasági növekedés egyik fokmérőjeként ismert acéltermelés a válság kezdetén, 2008 szeptemberében 58 százalékon állt, onnan jött apránként vissza a most februári 79,8 százalékra, és a fejlődés az előrejelzések szerint itt sem áll meg. Egy év alatt 12 százalékpontos volt a növekedés.

A WSA 66 tagállama közül 28-ban megszűnt vagy jobb esetben áll a termelés. A listára olyan országok kerültek fel, mint Albánia, Izrael, Lettország, Pakisztán és Vietnam. Érdekesség, hogy Szíriában is megszűnt a termelés, azaz a damaszkuszi pengeként kínált áru eredetét illetően ezután méltán élhet a gyanúperrel a vásárló.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.