Röviden
Tovább zuhant a kiskereskedelem
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint januárban a hazai üzletekben 489 milliárd forintot költöttek a vásárlók, ami inflációs hatás kiszűrésével 5,6 százalékpontos csökkenést jelent a tavalyi év elejéhez képest. Az őszi 7-8 százalékos havi csökkenésekhez képest visszafogottabb piaczsugorodásból nem lehet még trendfordulóra következtetni: az iparcikkek szokványosnak mondható húsz százalék körüli forgalomcsökkenése mellett januárban az élelmiszerek eladása is 4 százalékkal esett. A vásárlóerő romlásának biztos jele, ha a vevők a hasukon spórolnak. Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) szerint a vártnál gyengébb januári adat a magasabb fűtési számlák mellett azzal is magyarázható, hogy a hidegétel-utalványok megadóztatása nyomán gyakorlatilag lenullázódott az ebből származó – korábban az áruházak elmondása szerint eladásaik 10-15 százalékát kitevő – forgalom. Úgy tudni, hogy a nagy kereskedőláncok üzleti terveikben azzal számolnak, hogy a forgalom az első fél évben éri el a mélypontot, és csak az utolsó negyedévben következhet be kismértékű fellendülés. (B. Z.)
Alaptőkét emelhet az EBRD
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) igazgatótanácsa elfogadásra javasolta a bank tőkeemelését – közölte forrására hivatkozva a Reuters hírügynökség. A tőkeemelésről az EBRD május közepén Zágrábban tartandó éves közgyűlésén szavaznak. A jóváhagyás esetén 10 milliárd euróval, 30 milliárdra emelkedne a bank alaptőkéje. Ez elegendő lenne ahhoz, hogy az EBRD az idén 8 milliárd, 2011-ben és 2012-ben 9-9 milliárd euró hitelt helyezhessen ki. (MTI)
Koordinációs hivatal a korrupció ellen
Megfelelő program segítségével 3-4 év alatt a jelenlegi felére lehetne csökkenteni a korrupciót Magyarországon –mondta Fodor István, a Bölcsek Tanácsának tagja egy, a korrupció elleni védekezésről rendezett konferencián. A tanács egy koordinációs hivatal felállítását javasolja a korrupcióellenes feladatokat ellátó állami szervezetek tevékenységének összehangolására. Az előadók csokorba szedték a korrupció okait, ide sorolták az államigazgatási döntési folyamat átláthatatlanságát, a bonyolult jogi szabályozást, a jogkövetés hiányát, a lelepleződés veszélyének alacsony szintjét. Az igazságszolgáltatás gyengesége is gyakori hivatkozási pont volt. (MTI)