Röviden
Kínaiak nyerészkedtek a magyar kvótákkal
Egy hongkongi kereskedőház juttatta vissza mintegy 2 millió eurós haszonnal Európába a Magyarország által jóhiszeműen eladott CER-kvótákat, azaz széndioxid-kibocsátás-csökkentési egységeket – írta a The Sunday Times. A Microdyne nevű, londoni székhelyű, de Cipruson bejegyzett kis kereskedőcég megerősítette, hogy tőle egy meg nem nevezett hongkongi kereskedőházhoz kerültek a magyar kvóták, s onnan Kínát megjárva érkezhettek vissza – illegálisan – Európába, a BlueNext tőzsdére. A lap kiemeli: a magyar kormány abban a tudatban adta el a kvótákat, hogy azok Japánba kerülnek. (MTI)
Munkaerőhiány lehet 2015-től a németeknél
A McKinsey tanácsadó vizsgálatai szerint Németországban – a válság munkapiaci lecsengését követően – 2015-től már munkaerőhiány várható, különösen szakmunkásokból. A Welt am Sonntag által hivatkozott tanulmány szerint öt év múlva a felkínált állások száma már meghaladja a munkaerő-piaci kínálatot, 2020-ig pedig a hiányzó munkaerő száma elérheti a 2 milliót is. A válság késleltetett munkaerő-piaci hatásaként az idén tovább nő a munkanélküliek száma: a helyi iparkamara arra számít, hogy 3,6 millióra nő a munkanélküliek átlagos száma a tavalyi 3,42 millió után. (MTI)
Japánban tizennégy új atomerőmű épül
A Nikkei című japán gazdasági lap híre szerint a kormány júniusban határozza meg pontosan, hogy milyen ütemezésben kíván haladni az atomerőmű-építési tervvel. Az előzetes tervek szerint 2020-ig nyolc atomerőmű épülhet fel, további hat 2030-ig készülne el. A világ egyelőre második gazdasági hatalma jelenleg 53 atomerőművel rendelkezik, ezek az ország energiaszükségletének mintegy harmadát fedezik. (MTI)