Telenorként folytatja a Pannon
A Telenor világszerte 174 millió ügyfélnek nyújt mobilkommunikációs szolgáltatásokat. Az átmárkázás azonban nem olyan nagyszabású, mint amikor 2004-ben a piacvezető Westel felvette a T-Mobile nevet: a korábbi Pannon logót ugyanis már két éve lecserélték a Telenor által használtra, s a Pannon vizuális megjelenése is a Telenor standardok szerinti egy ideje – vagyis csak a nevet kell ismertebbé tenni.
Hogy ez mennyibe kerül, azt Anders Jensen vezérigazgató nem kívánta elárulni, hiszen mint mondta, a névváltás költségei több év alatt csapódnak le, s nyilván a folyamat elején jóval magasabb lesz, mint a későbbiek ben. Ugyanakkor újságírói kérdésre válaszolva elmondta: tavaly 54 milliárd forint volt a cég működési költsége., ebből 3-4 milliárdot megtakarítanak az idén – a cég nemrég jelentette be mintegy 250 fő elbocsátását a költségcsökkentés részeként – aminek egy részét a névváltásra fordítják. A Telenor a világban mindenhol a jövő technológiáiba fektet be –mondta lapunknak Anders Jensen, hozzátéve: nagy hangsúlyt fektetnek a mobil széles sávú szolgáltatások elterjesztésére. A Telenor egyébként felmérést készíttetett, amely szerint az internet jövőbeni terjedése számottevően, 6 százalékkal növelheti a magyar GDP-t, ráadásul a hagyományos és kreatív iparágakban 88 ezer új munkahelyet teremthet és 44 ezer új vállalkozás elindulásához is hozzájárulhat tízéves távlatban.
A kutatás szerint tíz év múlva mintegy 5,7 millió előfizető, azaz a háztartások 91 és a cégek 96 százaléka rendelkezik majd internet-hozzáféréssel, s ezek fele vezeték nélküli technológia lesz. Ez mintegy 805 milliárd forint többlet adóbevételt hozhat, valamint emelheti a köz-szolgáltatások színvonalát is. A Telenor szeretné elérni, hogy 2013-ra Magyarország lakosságának többsége hozzáférhessen a mobil széles sávhoz. Hamarosan elindul a Telenor Connexionmegoldások értékesítése is, amelyekkel az egyéni és üzleti felhasználók a mobilneten keresztül érhetik el és működtethetik eszközeiket. A mobilcégek mostanában egyre többet hangoztatják: a gépek közötti kommunikáció megvalósításában látják a legnagyobb piaci lehetőségeket a közeljövőben.
Együttműködés a gyorsabb netezésért
Aláírták a Digitális Társadalmi Egyezményt a Szélessáv Műhely tagszervezetei. A dokumentum a széles sávú internethasználat minél szélesebb körű magyarországi elterjesztését célozza. Az aláírók között van a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium, az APEH, a Fidesz Informatikai és Telekommunikációs Munkacsoportja, a Magyar Telekom Nyrt. és az MKB Bank Zrt. Bóna Ákos a kezdeményező Szélessáv Műhely vezetője a legfontosabb feladatnak a digitális írástudatlanság 50 százalék körüli szintjének felszámolását tartja. Az aláírást követően az Enternet, a piac legnagyobb alternatív szolgáltatója bejelntette: a keresleti oldalhoz igazodva a korábbiaknál kedvezőbb csomagokat és új szolgáltatásokat is kínál.