Járai szerint fiskális diktatúrára van szükség
Lapunknak nyilatkozó szakértők szerint az impozáns mértékű adóvágás strukturális reformok nélkül nehezen kivitelezhető. Ezt lényegében Járai is elismerte, amikor arról beszélt, hogy a kiadásokat is csökkenteni kell – ezek között a bürokráciát és a szociális ráfordításokat említette meg beszédében. Melynek során hangsúlyozta, hogy a saját véleményét ismerteti, nem a Fidesz gazdaságpolitikáját, de – mint jelezte – „van átfedés a kettő között”. Járai úgy fogalmazott, fiskális diktatúrára van szükség. Mégpedig azért, mert a magyar állam jelenleg a GDP 50 százalékát osztja el újra, miközben régiós versenytársainknál ez az arány csak 40 százalék. Hasonló arányokat mutat a GDP-arányos adóterhelés is: amíg nálunk ez 38,5 százalék, addig a régió többi országában csupán 30 százalék. Véleménye szerint az adórendszernek és az adókból fi nanszírozott szociális rendszernek munkára kell ösztönöznie és nem a szociális segély igénybevételére. Szükséges célkitűzésnek minősítette a Fidesz által meghirdetett egymillió új munkahelyet, kiegészítve azzal, hogy amíg Magyarországon a foglalkoztatási ráta 55 százalék, addig a hasonló népességű Csehországban 67–68 százalék.
– Magyarországot az IMF-hitel tartja a víz felett – fejtegette, majd hozzátette, hogy az ország gazdasági helyzete sokkal rosszabb, mint azt a jelenlegi kormány feltünteti. Szerinte a gazdasági növekedés idén kisebb lesz a kormány által becsültnél, ráadásul az új kormány megalakulásáig a költségvetés hiánya el fogja érni az egész évre tervezett összeg száz százalékát.
Ingatlanadó nem lesz a volt jegybankelnök szerint. – A vagyonadó logikája hülyeség, hiszen adózott pénzből inkább ingatlanvásárlásra kell ösztönözni embereket, mint rulettezésre – jelentette ki, kiegészítve azzal, hogy olyan vagyonadót azért elképzelhetőnek tart, amely az elmúlt tíz év vagyonosodását csapolja meg, de úgy, hogy a befizetett személyi jövedelemadóból levonható legyen a kivetett adó. Azaz, aki nem fizetett szja-t, az fizessen vagyonadót.