Szabaddá tett uniós források
Február közepén a kormány bejelentette, enyhít a szigoron, és a héten megszülettek a módosítás pontos szabályai is. Ezekből világosan kiderül, ki mihez tartsa magát.
A legfontosabb, hogy minden olyan felhívás esetében, amely január 20. előtt jelent meg, hozható támogató vagy elutasító döntés. Mint azt a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségtől (NFÜ) megtudtuk: jelenleg 156 olyan pályázati konstrukció van nyitva, amelyekre nem vonatkozik a döntési moratórium.
Ezek pénzügyi kerete 1515,2 milliárd forint. Január 20. után eddig összesen tíz felhívás jelent meg, 60,5 milliárd forint elnyerhető támogatással. Ezek hulladékgazdálkodással, szennyvízelvezetéssel, zajcsökkentéssel vagy éppen sürgősségi ellátással kapcsolatosak. A konstrukciókra beérkező pályázatok feldolgozása, a döntés előkészítése ez esetben is megkezdődik – tudtuk meg. A további pályázatok kiírása az előzetesen meghatározott és az NFÜ honlapján szereplő ütemezés szerint történik, és azok támogatásáról is a következő kabinet felállása után határoznak.
A kiemelt fejlesztések esetében a moratórium nem érvényes azokra a projektekre, amelyeknek már van aláírt támogatási szerződésük. Jelenleg 284 ilyen létezik –ezeknél minden haladhat a maga útján. Ahol még nincs megkötött szerződés, ott kizárólag olyan közbeszerzési eljárás indítható, amely eredményéről az ajánlatkérő csak június 30. után dönt. Az Európai Bizottság jóváhagyásával megvalósuló nagyprojekteket tekintve is enyhült a szigor. A brüszszeli kiküldés előtt álló fejlesztéseket, amelyeket kormánydöntés nevesít, vagy amelyeknél már a támogatási döntés is megszületett, nem érinti a moratórium.
A moratórium lazításától függetlenül azonban áprilistól leállhatnak a 4-es metró építési munkálatai. A kivitelezők számláit igazoló és jóváhagyó Eurometró szerződése ugyanis a földalatti első szakaszára akkor lejár.