Obama szemben az árral
A piacok már januárban, a tervek első ismertetésekor idegesen reagáltak, most pedig az elemzők, az európai döntéshozók és a törvényhozók egy része is kétkedéssel fogadta az elnök tervét – márpedig az utóbbiak támogatása nélkül könnyen elhasalhatnak Obama javaslatai.
Mint arról korábban beszámoltunk: a bankok a saját nyereségükre nem működtethetnének fedezeti, illetve magántőkealapokat. Az elnök szerint ugyanis nem járja, hogy amennyiben ezekből haszon születik, az a részvényeseké, illetve bónuszok formájában a bankároké, ha pedig veszteség, akkor annak az adófizetők (úgy is, mint betétesek) isszák meg a levét.
– Miközben a pénzügyi rendszer ma sokkal erősebb, mint egy évvel ezelőtt volt, még ugyanazon szabályok szerint működik, mint amelyek csaknem az összeomlásához vezettek – fogalmazott. Az elképzelés, amelyet Obama egyik vezető gazdasági tanácsadójáról, a Federal Reserve egykori elnökéről Volcker-szabálynak neveznek, elsősorban a Goldman Sachs és a Morgan Stanley bankház tevékenységét korlátozhatja az úgynevezett proprietary trading, azaz a saját számlás, nem ügyfélmegbízásos kereskedési joguk megvonása révén. Ezenkívül a Fehér Ház gátat vetne a bankfúziók elébe is, ugyanis a pénzintézetek az egyesülés után sem rendelkezhetnének többel, mint a teljes pénzügyi rendszer összes kintlévőségének a 10 százaléka.
A bejelentéskor a bankpapírok számottevően estek a tőzsdén. Az azóta megfogalmazott bírálatok részben politikaiak, részben szakmaiak. Cornelius Hurley, a Bostoni Egyetem bank- és pénzügyi jogi központjának igazgatója szerint például a jogszabály több kérdést vet fel, mint ahány választ ad, és a homályos nyelvezet annak az ára, hogy a tervet a törvényhozási ciklus végén terjesztették be. (Novemberben kongresszusi választásokat tartanak Amerikában.) A bankházak szerint a kockázatvállalást más módon is korlátozni lehet,
elemzők pedig attól is tartanak, a cégek külföldre vihetik a kérdéses kereskedési gyakorlatot, másfelől a szabályozást meg is kerülhetik, ha feladják bankholding státusukat. Februári ülésükön az EU-pénzügyminiszterek is úgy foglaltak állást: nem azzal kell csökkenteni a rendszerkockázatot, hogy a pénzügyi szektor más részeire terhelik azt.