Növekedési pályára állt a feldolgozóipar
Nem mutat ennyire egyértelmű irányt az ipari termelői árak alakulása. A KSH hétfőn ismertetett számai szerint utóbbiak januárban 0,6 százalékkal maradtak el a 2009. januáritól, ugyanakkor az előző havihoz képest 0,8 százalékkal emelkedtek. A belföldi értékesítési árak januárban az előző hónaphoz viszonyítva 1,8 százalékkal, az egy évvel korábbihoz képest pedig 1,6 százalékkal voltak magasabbak. Az exportértékesítés árai ugyanakkor az év első hónapjában 0,1 százalékkal csökkentek decemberhez képest, és 2,7 százalékkal maradtak el a 2009. januáritól. A feldolgozóipar termelői árai átlagosan 0,5 százalékkal mérséklődtek 2009 januárjához viszonyítva, és 0,3 százalékkal haladták meg a 2009. decemberben regisztráltakat.
A feldolgozóipar belföldi értékesítési árai éves összehasonlításban a kőolaj-feldolgozás – 20,2 százalék –, valamint a vegyianyag-termék gyártása – 18,5 százalék – terén emelkedtek a legnagyobb mértékben. Az előző év januárjához képest viszont mérséklődtek a termelői árak többi között a kohászatban, a fémfeldolgozásban, valamint a könynyűipar szinte összes szegmensében is. A hazai értékesítésben 47,2 százalékos súlyt képviselő energiaellátás belföldi értékesítési árai decemberhez képest az átlagnál jobban, 2,3 százalékkal emelkedtek, de az egy évvel korábbihoz képest 1,9 százalékkal voltak alacsonyabbak januárban. Ugyanakkor az exportértékesítési árakban több mint 27 százalékos súlyt jelentő számítógép, elektronikai és optikai termékek ára decemberhez képest lényegében stagnált, 0,2 százalékkal mérséklődött, az egy évvel korábbinál pedig 6,3 százalékkal volt alacsonyabb. A szintén több mint 27 százalékkal részesedő járműgyártás exportárai decemberhez képest 0,6 százalékkal, 2009 januárjához viszonyítva pedig 3,3 százalékkal csökkentek.
Javul a feldolgozóipar teljesítménye az euróövezetben is. A múlt hónapban 54,2 pontra nőtt a beszerzési menedzser index, az ágazat teljesítményének további javulását jelezve. Az elemzők 54,1 pontos bővülést vártak februárra a januári 52,4 pont után. Ez már önmagában is eredmény, miután így a feldolgozóipar teljesítménye harminchavi csúcsra jutott februárban, elsősorban az export teljesítményének köszönhetően, hiszen a belső fogyasztás még mindig nem mutat igazi élénkülést.