Röviden
A Fidesz meggyőzte az IMF-et?
Tegnap elterjedt londoni piaci pletykák szerint előzetes tárgyalásokat folytattak egymással a Fidesz és az IMF képviselői. E szerint a megbeszéléseken a Nemzetközi Valutaalap olyan jelzést tett a jelenlegi ellenzéki pártnak, hogy hajlandó lenne belenyugodni egy 5-5,5 százalék körüli GDP-arányos államháztartási hiányba, szemben a kormány által a konvergenciaprogramban meghatározott 3,8 százalékkal – írta tegnap a portfolio.hu. Mindezért cserébe az IMF azt várná el, hogy az államháztartás átalakításában az eddigieknél radikálisabb lépéseket tegyen a Fidesz kormányra kerülése esetén. (Hírösszefoglalónk)
Soros György az euró ellen spekulál
Az euró elleni spekulációba kezdett több vezető befektetési alap, köztük Soros György magyar-amerikai üzletember cége – írta pénteki számában a The Wall Street Journal (WSJ). A New York-i gazdasági lap szerint az alapok az euró további jelentős gyengülésére számítanak. Úgy látják, hogy akár paritás – azaz egy euróért egy dolláros árfolyam – is kialakulhat a két deviza között. Az euró a tavaly decemberi 1,51 dolláros árfolyamról mostanáig 1,35 dollárig esett. A WSJ szerint a befektetési alapok képviselői február 8-ánManhattan előkelő, Upper East Side nevű negyedében egy szűk körű üzleti vacsorán arról tartottak eszmecserét, hogy miként lehet profitálni a görög adósságválság miatt az euró körül kialakult helyzetből. (MTI)
Többhavi csúcson az euróövezeti infláció
Az euróövezetben tizenegy havi csúcsra, egy százalékra emelkedett az éves infláció januárban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken ismertetett végleges adata szerint. Decemberben 0,9 százalék volt az éves bázisú index. Havi szinten csökkent a ruházati termékek és a háztartási berendezések ára, és mérséklődtek a távközlési, szállodai, valamint az éttermi árak is. Az energiaárak ugyanakkor 2,1 százalékkal nőttek decemberhez képest és 4,0 százalékkal tavaly januárhoz viszonyítva. (MTI)
Meglódult az amerikai GDP
A tavalyi negyedik negyedévben 5,9 százalékkal, 2003 harmadik negyedéve óta a legnagyobb ütemben nőtt a GDP az Egyesült Államokban – közölte az amerikai kereskedelmi minisztérium. A felülvizsgált növekedési ütem megfelelt a piaci várakozásoknak. A harmadik negyedévben a bővülés 2,2 százalék volt, a második negyedévben pedig még 0,7 százalékkal zsugorodott a gazdaság. (MTI)
Valószínűleg nem lesz W alakú a recesszió lefolyása
A Világbank elnöke szerint továbbra is bizonytalanság érezhető a világgazdaságban a recesszió utáni felépülésben, a kockázatok nem múltak el, de nem valószínű, hogy W alakú recesszió következik be. – A világgazdaságnak már nem kell szakadékba nézni, de még semmi esetre sem jutottunk túl a nehéz időszakon – fogalmazott Robert Zoellick tegnap az úgynevezett Bretton Woods Bizottság nevű pártfüggetlen szakértői szervezet washingtoni ülésén. Hozzátette, a felépülés üteme meglehetősen bizonytalan lesz. A W alakú vagy dupla süllyedésű recesszió olyan válságot jelent, amikor a recessziós visszaesést rövid idejű növekedés, majd újabb, gyors zuhanás követi. (MTI)