Röviden
Nem várható bajban lévő tagok kilépése az eurózónából
Nem várható a pénzügyi bajokkal küszködő euróövezeti tagállamok kilépése a valutaközösségből – áll a S & P tegnap Londonban kiadott átfogó elemzésében, amely szerint a makrogazdasági problémák megoldása – jóllehet valamely külső segítség adhat „lélegzetvételnyi időt” – továbbra is az egyes szuverén tagországok felelőssége. A S & P tudomása szerint egyetlen valutauniós kormány sem vetette fel nyilvánosan a kilépést a jelenlegi pénzügyi bajok lehetséges megoldási módjaként. Kiemelik: ha valamely eurótag kilépne, és euróban fennálló közadósságát az új nemzeti valutára vezetné át, az a szerződési feltételek egyoldalú módosítását jelentené. (MTI)
Erősen csökkent az OMV profitja tavaly
Több mint felével esett tavaly az OMV osztrák olaj- és gázipari vállalat profitja: a csütörtökön közzétett eredményjelentés szerint a cég adózott eredménye 58 százalékkal, 572 millió euróra csökkent az egy évvel korábbi 1,37 milliárd euróról. A bevétel egész évben 30 százalékkal, 17,92 milliárd euróra süllyedt. Az üzemi eredmény 1,4 milliárd eurót tett ki, ami 40 százalékkal maradt el a 2008-astól. (MTI)
Csökkentette veszteségét a Bábolna Ménesbirtok
A bábolnai cég tavaly előreláthatólag 70 százalékkal kisebb, 130 millió forint veszteséget szenvedett, mint egy évvel korábban – mondta Bősze László. A Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Kft. vezetői feladatait megbízott ügyvezetőként ellátó műszaki igazgató elmondta: a cég támogatással gazdálkodik, s 2009-ben tudták tartani a tervet. A veszteségcsökkenéssel együtt ugyanakkor az árbevétele is jelentősen esett az előző évben, ehhez hozzájárult az is, hogy 2009-ben már nem gazdálkodott azokkal a földekkel, amelyekkel 2008-ban még igen. (MTI)
Kapolyi cége megállapodott a Vértesi Erőművel
Közel egymillió eurót fizetett Kapolyi László cége, a System Consulting az oroszlányi Vértesi Erőműnek, ezért az erőmű visszavonta a System Consulting elleni felszámolási kérelmét – mondta el Kapolyi László, a System tulajdonosa csütörtökön az MTI érdeklődésére. Korábban Kapolyi cége meg akarta vásárolni a Vértesi Erőművet, majd a tervezett adásvétel előtt röviddel az erőmű saját termelését meghaladó áramvásárlási szerződéseket írt alá. A lekötött energiát a System Consulting bevonásával akarták értékesíteni, azonban a cég gazdasági nehézségekre hivatkozva mégsem vette át az áramot. A meghiúsult szerződések miatt az erőműnek a 2008-as mérlegben 8,2 milliárd forint számviteli tartalékot kellett képeznie, és a veszteségek miatt a társaság alaptőkéjét 9,7 milliárd forintról 0,5 milliárdra szállították le. Az ügyben további peres eljárások vannak folyamatban, ugyanis az áramkereskedők a Vértesi Erőművet perlik az elmaradt haszonért. (MTI)