Tizenöt százalékos gázáremelés?
Megindulni látszanak a következő negyedévtől, azaz április 1-jétől várható lakossági gázárakat övező, az egyik érintett által találóan „össznépi totónak” nevezett találgatások. Ebbe a kormány már közvetlenül nem avatkozhat bele: a tavaly óta bevezetett „liberalizáció” gyakorlati következményeként a tarifák a jellemzően monopolhelyzetű, általában több pénzt igénylő cégek és a velük foglalkozó hivatalnokok egyeztetésein alakul ki.
Korábban a kabinet gyakorta nem teljesítette az emelési kérelmeket, vagy például a gáznagykereskedővel a háttérben az igények későbbi – mostani – megtérítéséről állapodott meg. A kabinetből többen megerősítették: a szocialista kormány a parlamenti választások ellenére sem kíván változtatni az automatikusabb gázárszámítási szabályokon. Kormánykörökben ugyanakkor a korábbi évekhez hasonló feszültség tapasztalható mindennemű gázárakkal kapcsolatos kérdésben.
A félhivatalos verzió szerint tehát ismét a képleteké és az abból számolgató szakértőké a terep. Abból pedig lapunk háttér-tudakozódása alapján 10-15 százalékos alapáremelés következhet április 1-jétől. A számításokat végző Magyar Energia Hivatalnál (MEH) lapunknak a várható árak tekintetében nem kívántak találgatásokba bocsátkozni. Azt viszont elmondták, hogy a tarifák alapját a lakossági szolgáltatók kérelmei jelentik, melyeket a hivatalnak kell elbírálnia.
Mindazonáltal szakértők szerint az elmúlt időszakokban a gázárat alapvetően alakító mindkét árfolyam, így a nemzetközi olajár – pontosabban az azt jellemzően követő gázolajár –, és a forint dollárárfolyama is emelkedett. Ebből még „csak” 5-10 százalékos emelés következne. Ugyanakkor ismereteink szerint a MEH vissza kívánja tenni az árba azt a 4 forintos tételt is, amely úgymond a későbbi téli tarifa mérséklésére szolgálna. Ezt először júliusban építették az árba, amely összeget aztán január elsejétől levontak a tarifából. Akkori indokolásuk szerint a lakosságigázáremelés mértéke emiatt lett januárban „csak” 5,7 százalék.
Mindezek miatt forrásaink – függetlenül attól, hogy a cégekhez, avagy az államigazgatáshoz állnak-e közel –már inkább 10-15 százalékra tették az emelkedés lehetséges mértékét. (Ezenkívül továbbra is mintegy 2, illetve 3 forintos köbméterenkénti tételként marad a számlában a stratégiai gáztárolás költsége és az E.ON-os nagykereskedőnek a korábbi kedvezmények miatt fizetendő díj.)
Ugrik a támogatás
Az már régóta tudott, hogy a kormány április végével – elsősorban a Nemzetközi Valutaalapnak tett vállalások miatt – megszünteti a lakosság szociális gáz és távhőár-támogatását is. Az illetékes minisztérium kimutatása szerint a legnagyobb, köbméterenként 26 forintos támogatásban részesülő legszegényebb csoportba 492 ezren tartoznak.
Számukra a mintegy 121 forintos bruttó köbméterárra vetítve tehát számításunk szerint további 20 százalékkal drágulhat a gáz a válsztások két fordulója után. A többi, jelenleg is érdemi támogatásban részesülő rászorulói kategóriában ez az emelkedés számításunk szerint 16 és 7 százalék lesz. (E két körbe összesen mintegy 700 ezer család tartozik.) Ugyanakkor még mindig lehet jelentkezni ezért a gázártámogatásért: aki eddig nem kapott, és a tél végén szottyan kedve igényelni, a február 28-i legvégső határidőig kérvényezheti még két hónapra való ártámogatást.