Már csak a Falcon hisz a makói gázálomban?
Kis időbeli csúszással, de pénteken először a kanadai Falcon, majd az amerikai ExxonMobil is megerősítette: az amerikai cég, illetve társa, a Mol végleg kiszáll a makói árok központi gázkitermelési mezőjén folyó további munkálatokból. Az ExxonMobil kiábrándítónak nevezte a kutatási – jobban mondva az engedély alapján „kitermelési” – eredményeket. A Falcon marad és a további munkálatokhoz partnereket keres. A Mol és az ExxonMobil szintén fenntartja jelenlétét a szóban forgó mező melletti kisebb, a feltételezett készletek központjától kissé távolabb eső területen. A mostani bejelentés – melyben sokadjára először a Falcon közölt adatokat partnereiről – leginkább az ExxonMobil 75 millió dolláros veszteségét véglegesíti.
A Falcon – hazai leányvállalatán, a TXM-en keresztül –2008 elején igen derűlátó kutatási jelentést tett le az asztalra a terület gázkészleteit illetően. Ennek kapcsán terjedtek el a 300 milliárd, 600 milliárd vagy akár több mint 1000 milliárd köbméternyi gázról szóló hírek, melyeket nyilvánosan leginkább Szabó György, a TXM vezetője táplált. Noha ennek kapcsán igencsak elszabadult a politikai-közírói fantázia (a területet jelképesen még „sámánok” is lefoglalták), a szakemberek előtt nyilvánvaló volt: a készlet nemcsak hogy mélyen, de úgynevezett nem hagyományos formációban, mondhatni apró megkövült buborékokként van jelen. Ennek kinyerése nagyságrendekkel drágább, illetve kockázatosabb. A szomszédos telken már régóta jelen lévő Mol az újonnan érkező ExxonMobillal az oldalán mégis a csatlakozás mellett döntött. Egy igen bonyolult szerződés szerint az ExxonMobil minden tényleges munkát átvállalt, aminek fejében még 25 millió dollárt fi zetett is a Falconnak, és első körben 50 millió dollár beruházást vállalt. Ennek sikere esetén mindkét tételt megháromszorozta volna. A Molnak a háttéregyezségek folytán ez a tulajdonszerzés nem került pénzébe.
Az első kört az ExxonMobil tavaly év végén sikertelennek nyilvánította, így a mostani lépés már akkor sejthető volt. (A jelentések szerint a fúrások során túl sok víz került a felszínre.) Most a szerződés értelmében az amerikai multi úgy vonult le a területről, hogy a befektetéséből nem kap vissza semmit. (Ez ugyanakkor a hasonló kísérletek százait folytató nagyvállalatot aligha rázza meg anyagilag.) Mindemellett kirajzolódott némi ellentét a területen már szintén több százmillió dollárt elköltő Falcon és a hasonló kockázatot vállaló ExxonMobil között: a kanadaiak ugyanis továbbra is látványosan derűlátóak a terület későbbi hozamát illetően. Szabó György mostani nyilatkozata szerint a két partner levonulásával nyílt meg számukra a lehetőség a fúrások folytatására. Ugyanakkor érzékelhető a feszültség: Szabó György tavaly meglehetős ingerülten, sajtóbejárás szervezésével reagált az illetékes bányakapitány Népszabadságban megjelent, a terület várható hozamát és a cég ezzel összefüggő engedélyeit illető, kissé borúlátó szakértői véleményére.