Interneten jön a mobiljövő
A fejlesztések középpontjában egyértelműen a gyors internet áll: jelenleg 20–50 megabit közötti sebességet kínálnak a legnagyobb infrastruktrúraszállítók, ám az eladások terén egyelőre két technológia versenyez egymással. A jelenlegi rendszerek „kihegyezett” változata, a HSPA, illetve a negyedik generációt megtestesítő, ennél gyorsabb és olcsóbb LTE. Előbbi előnye, hogy kisebb a beruházásigénye, elvégre ráépíthető a már meglévő rendszerekre, utóbbi viszont a költségeket szorítja le hatékonyan.
Akárhogyan is, a szolgáltatók kénytelenek, de hajlandók is beruházni az új fejlesztésekbe, növelendő ügyfeleik elégedettségét és saját árbevételüket, amely 2009-ben világszerte inkább csak stagnált, de sok országban esett vagy egyenesen zuhant. Nőtt viszont a billentyűzettel rendelkező okos telefonok piaca, méghozzá több mint a duplájára. A szolgáltatók és a technológiai cégek tehát optimisták, amit mi sem bizonyít jobban, hogy újra világméretű és látványos a verseny a mobiliparban. Néhány napja például bejelentették, hogy az USA-ban az Ericsson építi ki az AT & T negyedik generációs hálózatát, 85 milliós ügyfélkörre méretezve. Európában viszont a kínai technológiai cégek vannak versenyben, úgy a Huawei, mint a piacon újnak számító ZTE, akik a hírek szerint jelentősen aláígérnek az európai gyártóknak. Rá adásul a kínai piac mérete miatt jelentősek a tapasztalataik és gyorsan tudnak reagálni az európai mobilszolgáltatók folyamatosan változó igényeire.
Ami a készülékeket illeti, elindult az operációs rendszerek harca: a Samsung előállt saját szoftverével, a Badával, míg a Sony Ericsson új modelljén a Symbian operációs rendszer működik, de lesz Androidos telefonja is a svéd–japán gyártónak. Tegnap Steve Ballmer, a Microsoft vezére jelentette be a legújabb Windows Mobile 7 mobiltelefonplatformot. A sornak azonban nincs vége: az Intel a Nokiával készít új rendszert, a MeeGo-t, amely egy komplex, Linux alapú környezet.