Valószínű Mol-ajánlat az orosz Szurgutnyeftyegaznak

A Mol ajánlatot tett az orosz Szurgutnyeftyegaz tulajdonában lévő 21 százalékos Molpakettre – közölte tegnap egy orosz lap. Sok a homályos rész az ügyben: a cikk kapcsán született zavaros honi nyilatkozatokból annyi derül ki, hogy a magyar kormány valóban felvetette a kérdést a két héttel ezelőtti orosz–magyar kormányközi ülésen.

A Mol ajánlatot tett az orosz Szurgutnyeftyegaz 21 százalékos Mol-részesedésének megvásárlására – írta a Vedomosztyi című orosz lap. A kérdéssel most a két ország kormányainak szintjén foglalkoznak –idézte az újságot az MTI. Szerdán a téma kapcsánMoszkvába várták a Mol küldöttségét.

A hír kapcsán az érintett magyar olajtársaság közzétette: „nincs olyan Mol-delegáció Moszkvában, amely a Szurgutnyeftyegazzal tárgyal”. A cég írásos nyilatkozatában emlékeztetett Hernádi Zsolt, a cég elnök-vezérigazgatójának múlt heti nyilatkozatára, miszerint még mindig nem világosak a Szurgutnyeftyegaz szándékai, így továbbra sem lát lehetőséget stratégiai együttműködésről tárgyalni velük. Lapunk kérdésére, hogy akkor végül is a Mol tett-e vételi ajánlatot a Szurgutnyeftyegaz Mol-részvényeire, a magyar társaságnál nem adtak választ.

A kérdésben nem ez az első titokzatos mozzanat. A tisztázatlan hátterű, leginkább Kreml-közeliként ismert orosz olajtársaság tavaly áprilisban vásárolta meg az osztrák OMV kezén levő 21 százalékot, az akkori piaci ár kétszereséért. A Mol-vezetés a befolyása alá nem tartozó ötödrésznyi pakett előző tulajdonosaként sem az OMV-t, sem azóta a Szurgutnyeftyegazt nem látja szívesen.

A vételi szándékot lapunk korábbi értesülései szerint két hete, a Magyar–Orosz Gazdasági Együttműködési Kormányközi Bizottság ülésén a magyar kormány vetette fel az orosz kormányküldöttségnek. Ezt akkor hivatalosan senki nem erősítette meg. A Vedomosztyi hasonlóról tud, de hozzáteszi: híreinkkel ellentétben az orosz kormány nem zárkózott el határozottan az eladástól. (Mellesleg hivatalosan mindkét társaság magáncég.) Hernádi Zsolt nemrég Az Este című műsorban erről úgy nyilatkozott: tudomása szerint a hivatalos ülésen nem szerepelt a téma, ám azon kívül szóba kerülhetett.

Tegnap viszont Katona Tamás pénzügyi államtitkár egy más ügyben tartott sajtótájékoztatón egyenesen kacsának minősítette, hogy a magyar és az orosz kormány tárgyalna az ügyben. Percekkel később Szollár Domokos kormányszóvivő elismerte, két hete a magyar kabinet a kormányközi tárgyalásokon valóban felvetette a Mol függetlenségének kérdését. Azóta hasonlómegbeszélések nem történtek – fűzte hozzá.

Az orosz lapértesülés szerint – mely magyar üzletemberektől, Mol-közeli és orosz kormányforrásoktól származik –a magyar olajcég ugyanazt az árat fi zetné saját 21 százalékáért, amit a Szurgutnyeftyegaz adott: ez most nagyjából megegyezik a napi tőzsdei árfolyammal. Orosz forrásainkmegerősítették, hogy a vásárláskor a Szurgutnyeftyegaz valóban stratégiai együttműködést szeretett volna kialakítani a Mollal. Itt azonban merev ellenállásba ütközött: a Mol-vezetés elutasított mindennemű külön együttműködést. Sőt, a részvényvásárlás okán még Brüsszelben is oroszellenes, EU-piacvédelmi hangok voltak hallhatók. A honi részről is megkérdőjelezhető eszközökkel vívott, mégis igen erősnek bizonyuló védelmi rendszer tehát az osztrákok után valószínűleg az oroszokat is visszavonulásra készteti. Az orosz kormány – amely az értesülések szerint az ügyben gyakran egyeztet a Szurgutnyeftyegazzal – az esetleges eladásra állítólag szabad kezet is adott az orosz társaságnak. Az cserébe „európai vagyontárgyak vásárlásához kérne támogatást”.

Mol-kút a repcemező mögött – sok a kivehetetlen részlet
Mol-kút a repcemező mögött – sok a kivehetetlen részlet
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.