Paktum az EMFESZ-ről?

Egy új, többségben orosz, kisebbségben magyar állami cégbe tehetik át az EMFESZ gázszolgáltató kiterjedt hazai ügyfélkörét.

Faramuci megállapodás körvonalazódik az orosz és a magyar kormány között az EM-FESZ gázszolgáltatóról Viktor Zubkov orosz első miniszterelnök-helyettes (egyben a Gazprom elnöke) budapesti látogatása kapcsán. A hat év alatt a magyar gázellátás mintegy ötödét megszerző társaság tavaly úgy került át egy dollárért a máig ismeretlen svájci RosGashoz, hogy arról az addigi áttételes tulajdonos, az ukrán Dmitrij Firtas nem tudott, és azt jogilag vitatja. A hatóságok hathatós segítségével azonban Firtas máig nem kapta vissza a társaságot. Az EMFESZ – főleg versenytársának, a német E.ON-nak köszönhetően – képes ellátni fogyasztóit.

A körvonalazódó megállapodás szerint az egyre riasztóbb mérlegadatokat közlő EMFESZ-t sorsára hagynák, és ügyfeleit egy újonnan alakuló társaság venné át. Ebben 75 százalékig oroszok, 25 százalékig pedig az állami Magyar Villamos Művek (MVM) venne részt. Ennek érdekében a héten átvilágítás folyt az EM-FESZ-nél, amit többek között az EMFESZ-hez és a Molhoz is több szálon kapcsolódó Csányi Sándor OTP-vezér fia, Csányi Péter végzett. Korábban lapunknak Góczi István, az EM-FESZ ügyvezetője sem zárkózott el egyértelműen egy ilyen lehetőségtől, de csak abban az általa nem várt esetben, ha az EMFESZ nem tudná ellátni fogyasztóit.

Az új felállást elsősorban a magyar politika szorgalmazza. A Gazprom ugyanis állítólag nem kíván addig tárgyalni, amíg ki nem fizetik neki a tavalyi év első hónapjaiban az EM-FESZ által tőle úgymond ellopott gázt. A Gazprom ellenérzései miatt az is felmerült, hogy Moszkva más orosz állami céget jelöl ki többségi tulajdonosnak az új cégben. Kérdés, hogy egy új társaság képes lesz-e tartani az EMFESZ mintegy 8 százalékos árkedvezményét akkor, ha a Gazprom nem kíván árkedvezményt adni egyik európai ügyfelének sem.

Legnagyobb vevője, az E.ON árgus szemekkel figyeli a fejleményeket. Ugyanakkor a Gazprom már előszerződést kötött az EMFESZ megvételére Firtassal és Góczival – az ügyvezetővel – is tárgyal az EMFESZ esetleges átvételéről.

Továbbra is kérdés, ki áll a RosGas mögött. A cég igazgatója Gazda Tamás, az EMFESZ alkalmazottja, Gazda László szocialista politikus fia, aki VeresJános orosz kapcsolatokért felelős, EMFESZ-ügyben is tárgyaló kormánymegbízottal – volt pénzügyminiszterrel – együtt vezeti az MSZP szabolcs megyei választási listáját. Ugyanakkor a KGB-s múltú Szergej Prokopjev, illetve egy Putyin vezetéknevű – az orosz kormányfővel rokoni kapcsolatban nem álló – testvérpár is háttérembernek mondta magát. Friss információnk szerint a titkosszolgálatokkal összefüggésbe hozott RosGas másik háttéremberének tartják Kirill Kaszatkint, a brit SinoCor képviselőjét is, aki az EMFESZ gázellátása kapcsán tárgyalt.

Gázvezeték építése a magyar határon
Gázvezeték építése – Összeforr az orosz és a magyar érdek
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.